Supportrar ska stoppas vid entrén!
Söndagens kaosderby i allsvenskan fick slutföras under måndagen, sedan supporters till Djurgården skickat in raketer och annan illegal pyroteknik på arenan.
Ännu har SvFF inte reagerat, med mer än ett uttalande av ordföranden Fredrik Reinfeldt om att beteendet inte äracceptabelt. Annars avvaktar SvFF, i väntan på den utredning som juristen Anders Hübinette väntas lägga fram, på regeringens uppdrag, i mars 2025.
Juridikens kvarnar mal långsamt, så även inom ishockeyn
Den 27 september var Djurgårdens supportrar åter i farten, gången på Rocklunda i Västerås och mötet i hockeyallsvenskan Västerås-Djurgården. Brandlarmet utlöstes, arenan fick utrymmas men kunde spelas klart efter ett avbrott på 55 minuter. Djurgården vann matchen med 5-4.
Nu har Svenska Ishockeyförbundets tävlingsnämnd utdelat ett förbud att medföra ”supporterartiklar” till DIF supporters vid 10 kommande bortamatcher i HA, eller till 5/1 2025.
Liknande beslut har tagit mot anhängare till Luleå, SHL, och Troja Ljungby, Hockeyettan, här gäller förbudet fem bortamatcher.
Med supporterartiklar menas sådana som används för maskering (ansiktsmasker) samt pyrotekniskt material som antänts i arenan med påföljande rökbildning. Vidare alla former av overheadflaggor, banderoller och tygstycken.
-Vi vill värna vår publik, barnfamiljer ska känna sig trygga på våra arenor. Det handlar också om arbetsmiljö för våra aktiva. De förhindras att prestera på högsta nivå i luft fylld med eventuellt skadlig rök, säger tävlingsnämndens ordförande Jonas Sandberg.
Han poängterar att all användning av illegal pyroteknik är förbjudet enligt svensk lag och att ishockeyn aldrig kommer att tillåta att brott begås i samband med hockeyevenemang.
-Vi har alltid som prioritet att utesluta ordningsstörande individer som begår lagbrott, betonar Jonas Sandberg.
I förbundets verktygslåda, vid fortsatta överträdelser, finns möjlighet att utdöma viten (böter).
Luleås supporters bestraffas för händelser i samband med hemmamatchen mot Skellefteå den 1 oktober och Troja/Ljungby i mötet med Halmstad Hammers den 21 september.
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.