Flest avrättningar i världen, men…

Flest avrättningar i världen, men…

Sverige gav ändå klartecken till VM i Saudiarabien

Enligt nyhetsbyrån AFP avrättades 170 personer i Saudiarabien under 2023, det var en ökning från 147 personer under 2022. Saudiarabien är jämte Kina och Iran den nation som utför flest antal avrättningar i världen. 

Fifa-ordföranden Gianni Infantino styr och ställer för att få sin vilja fram.

Ändå sade Svenska Fotbollförbundet, SvFF, ja på fredagen till Saudiarabien som arrangör av fotboll-VM 2024.  Omröstningen sker digitalt med FIFA:s 211 medlemsländer den 11 december. SvFF kunde ha valt säga nej eller lägga ned sin röst.

Blågult beklagande

Vid omröstningen ska två arrangörer utses, det finns dock endast en arrangör per mästerskap, för 2030, delat med Spanien/Portugal och Marocko, för 2034 enbart Saudiarabien.

Bristen på konkurrens är något som SvFF beklagar enligt ett pressmeddelande på förbundets hemsida.

-Vi har varit tydliga med att vi ogillar att det bara finns en kandidat  per mästerskap och att det för framtida processer ska säkerställas att det finns  flera kandidater, säger ordföranden Fredrik Reinfeldt. 

Ja-beslutet är taget av en enig förbundsstyrelse med villkor att FIFA i kommande utvärderingsrapporter säkerställer att organisationen lever upp till och följer sina egna regler och krav för den värd som ska arrangera VM betonar Fredrik Reinfeldt.

SvFF:s styrelse utgår ifrån att nämnda rapporter presenteras före den 11 december.

.Beslutet har tagits i samråd med övriga nordiska förbund.

Fredrik Reinfeldt betonade vidare, att i möte med Saudiarabiens VM-arrangörer framförts synpunkter på att sätta fotbollen i centrum och att de som arrangör ska leva upp till mänskliga rättigheter, att samkönade par ska kunna vara på plats under mästerskapet, att supporters får röra sig fritt och att goda förutsättningar för fri media att bevakas mästerskapet, efterlevs.

-Jag tror detta är så långt vi kan komma. Jag vill inte framställa det som att Saudiarabien inte har en hel  del andra  utmaningar. Men jag tycker inte det är min sak att väga in eller bedöma i rollen jag har. Då landar vi i en helt annan diskussion, säger SvFF-ordföranden.

Kommande VM 2026 arrangeras av USA, Kanada och Mexiko.

Ren parodi

 Påföljande mästerskap, 2030 och 2034, har föregåtts av ett högt politisk spel där FIFA:s ledning, läs ordföranden Gianni Infantino, vill få oss att tro att demokrati bygger besluten.

 Det är förstås nonsens och parodi – det är direkt motbjudande att fotbollsvärlden, inbegripet Sverige,  väljer att låta Saudiarabien tvätta sitt rykte – med det största av alla globala evenemang, fotbolls-VM

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider. 

SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.

 Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår