Flest avrättningar i världen, men…
Flest avrättningar i världen, men…
Sverige gav ändå klartecken till VM i Saudiarabien
Enligt nyhetsbyrån AFP avrättades 170 personer i Saudiarabien under 2023, det var en ökning från 147 personer under 2022. Saudiarabien är jämte Kina och Iran den nation som utför flest antal avrättningar i världen.
Ändå sade Svenska Fotbollförbundet, SvFF, ja på fredagen till Saudiarabien som arrangör av fotboll-VM 2024. Omröstningen sker digitalt med FIFA:s 211 medlemsländer den 11 december. SvFF kunde ha valt säga nej eller lägga ned sin röst.
Blågult beklagande
Vid omröstningen ska två arrangörer utses, det finns dock endast en arrangör per mästerskap, för 2030, delat med Spanien/Portugal och Marocko, för 2034 enbart Saudiarabien.
Bristen på konkurrens är något som SvFF beklagar enligt ett pressmeddelande på förbundets hemsida.
-Vi har varit tydliga med att vi ogillar att det bara finns en kandidat per mästerskap och att det för framtida processer ska säkerställas att det finns flera kandidater, säger ordföranden Fredrik Reinfeldt.
Ja-beslutet är taget av en enig förbundsstyrelse med villkor att FIFA i kommande utvärderingsrapporter säkerställer att organisationen lever upp till och följer sina egna regler och krav för den värd som ska arrangera VM betonar Fredrik Reinfeldt.
SvFF:s styrelse utgår ifrån att nämnda rapporter presenteras före den 11 december.
.Beslutet har tagits i samråd med övriga nordiska förbund.
Fredrik Reinfeldt betonade vidare, att i möte med Saudiarabiens VM-arrangörer framförts synpunkter på att sätta fotbollen i centrum och att de som arrangör ska leva upp till mänskliga rättigheter, att samkönade par ska kunna vara på plats under mästerskapet, att supporters får röra sig fritt och att goda förutsättningar för fri media att bevakas mästerskapet, efterlevs.
-Jag tror detta är så långt vi kan komma. Jag vill inte framställa det som att Saudiarabien inte har en hel del andra utmaningar. Men jag tycker inte det är min sak att väga in eller bedöma i rollen jag har. Då landar vi i en helt annan diskussion, säger SvFF-ordföranden.
Kommande VM 2026 arrangeras av USA, Kanada och Mexiko.
Ren parodi
Påföljande mästerskap, 2030 och 2034, har föregåtts av ett högt politisk spel där FIFA:s ledning, läs ordföranden Gianni Infantino, vill få oss att tro att demokrati bygger besluten.
Det är förstås nonsens och parodi – det är direkt motbjudande att fotbollsvärlden, inbegripet Sverige, väljer att låta Saudiarabien tvätta sitt rykte – med det största av alla globala evenemang, fotbolls-VM
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar