Klubben tvingas böta halv miljon

UEFA slår hårt på användningen av pyroteknik och portar FC Köpenhamns supporters från att ha följa laget i bortamatchen mot tyska Heidenheim den 20 februari i Conference Leagues knockoutomgång. Beskedet kommer som en följd av matchen Rapid Wien-FCK i december då de danska supportrarna använde omfattande pyroteknik, men också som följd av att FCK bar på ett betingat åskådarstraff efter användning av pyroteknik mot Bayern München 2023. 

Parken, tidigare Københamns Iddrottstspark, och under åren 2014-2020 Telia Parken, är FC Köpenhamns och både dam respektive herrlandslagets hemmaarena. Parken ligger i stadsdelen Østerbro och har en kapacitet på 38 000 personer. Foto:TT

FC Köpenhamn tilldöms dessutom 450 000 kronor (300 000 DKR) i böter och får ett nytt betingat åskådarstraff under två år, som utlöses om FCK-fansen på nytt använder pyroteknik i en europeisk match. FCK accepterar straffen och skriver att ”det omtalade beteendet i matchen i Wien är helt oacceptabel”.

FC Köpenhamn har i danska ligan tilldömts ett liknande straff efter oroligheterna mot Bröndby. Hela ståplats stängdes av i den följande matchen och klubben fick böta 75 000 danska kronor. Dessutom beslutade Divisionsforeningen att kommande derbyn mellan Bröndby och Köpenhamn skall spelas utan bortasupportrar på obestämd tid. Böter, tomma läktare och ansiktsigenkänning för att förhindra personer som orsakar otrygghet på arenorna är några av de vägar som dansk fotboll väljer och som i stora stycken följer UEFA:s regelverk. 

UEFA har även straffat bland annat Malmö FF och Djurgården för pyroteknik, inkastande av föremål, blockering av åskådargångar och olämpliga yttringar i ord och text, men svensk fotboll har hittills valt en mjukare linje. Det är möjligen en tidsfråga innan också Sverige väljer att närma sig UEFA:s regelverk.

Anders Olshov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen