Obama vill se dottern i fotboll-VM

Ständigt och jämnt pågår affärerna inom fotbollen. IA har nyheterna. Som att president Barack Obama vill att USA ska få arrangera VM 2018 eller 2022, att Hertha Berlin går som tåget via ett sponsoravtal med Deutsche Bahn, som att du kan se VM i Sydafrika 2010 direkt i mobiltelefonen.

(Fotboll/Event) President Barack Obama ligger i. Nyligen flirtade han via video med IOK:s delegater i utvärderingskommittén som granskar om Obamas hemstad Chicago kan bli aktuell för OS 2016. Nu har USA:s president skrivit till Fifa:s president Sepp Blatter för att stödja USA:s försök att få VM 2018 eller 2022. Brevet levererades med bud och innehöll en beskrvning om Obamas ungdomsår med fotboll i Djakarta och sin stolthet som far när hans dotter spelar fotboll i Chicago. Och hon får ju gärna vara med i VM...(New York Times)

(Fotboll/Sponsring) Tyska bundesligaklubben Hertha Berlin går som tåget. Nu också med Deutsche Bahn, det tyska järnvägsbolaget, som tröjsponsor. I avtalet, värt knappt 4 miljoner dollar på två år, finns att Deutsche Bahn har ett eget lok målat som Herthas tröja. Loket ska dra tågvagnar genom Tyskland är det tänkt. (SportsPro)

(Fotboll/TV) Under VM i fotboll i Sydafrika 2010 blir det för första gången möjligt att att prenumerera på livesändningar i mobiltelefonen. Det berättade Niclas Ericson, chef för Fifa:s tv-rättigheter, vid en presskonferens. Han räknar med att antalet tv-tittare dock ska ligga på samma nivå som vid VM 2006, då det totala antalet tittare var 26,3 miljarder. TV-tittandet kommer att öka i Afrika, men det är svårt att veta med hur mycket då ett antal länder saknar mätningsmöjligheter. Ericson såg chansen till fler tv-tittare om länder som Kina, Indien och Indonesien kvalificerar sig för VM-spel. (Sportbusiness)

(Fotboll/Affärer) Nu satsar Fifa på modebranschen. Fotbollens högsta organ lanserar fem olika klädkollektioner, från Preppy 1904 (året då Fifa bildades) till Code to upmarket Trophy. Designers och distributörer på fem stora marknader är klara genom Global Brands Group och fler är på väg. Kollektionerna finns både för män och kvinnor och försäljningen beräknas börja i augusti. Vad tror ni om Sepp Blatter? Är han en preppykille eller edge? (Sportbusiness)

(Fotboll/Affärer) Den statliga ryska banken VTB har tagit kontroll över klassiska Dynamo Moskva, där klubbens skuld på 290 miljoner dollar enkelt uttryckt förvandlas till aktier i banken. Det betyder att VTB äger 74 procent av klubben och att banken investerar 50 miljoner dollar i ett ”sponsoravtal”. Pengar behövs för renoveringen av Petrovski Park som efter upputsningen ska döpas om till Jasjin-VTB Arena för att hedra målvaktslegenden Lev Jasjin. Den ende målvakten som utsetts till Europas bäste spelare. Han spelade hela sin karriär just för Dynamo Moskva. (Sportbusiness)

(Fotboll/Sponsring) Pepsi har förlängt sitt långtidskontrakt med den amerikanska fotbollsligan, MLS med ytterligare tre år. Avtalet beräknas vara värt 4 miljoner dollar årligen. Pepsi blir officiell läsk för MLS, US Soccer och SuperLiga. Pepsis varumärken Gatorade och Aquafina blir officiell sportdryck respektive bordsvatten. Pepsi har varit sponsor till fotbollsligan sedan starten 1996. (SportsPro)

(Fotboll/TV) Den europeiska fotbollsunionen Uefa har skrivit avtal med kroatiska tv-bolagen Nova och HRT om sändningar från Champions League från nu och fram till säsongen 2011/12. Nova tar matcher på tisdagar och HMT onsdagar. Kontraktet värderas till 14 miljoner dollar årligen, 42 miljoner dollar totalt. Fotboll är ju en stor sport i Kroatien. Minns framgångarna i VM 1998 då landet slutade trea. Många spelare finns i utländska klubbar och just nu faktiskt bara en kroat kvar i CL, Arsenals Eduardo. (SportsPro)

 

 

 

Klagande parter, bland annat Happy Golfer AB med flera och med över 100 000 medlemmar kan välja fortsatt strid i  Patent och Marknadsdomstolen, en del av Stockholms Tingsrätt. 

Konkurrensverket tar inte ställning till om ”konkurrensbegränsande samarbete/missbruk av dominerande ställning ägt rum”.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen