Obama vill se dottern i fotboll-VM
(Fotboll/Event) President Barack Obama ligger i. Nyligen flirtade han via video med IOK:s delegater i utvärderingskommittén som granskar om Obamas hemstad Chicago kan bli aktuell för OS 2016. Nu har USA:s president skrivit till Fifa:s president Sepp Blatter för att stödja USA:s försök att få VM 2018 eller 2022. Brevet levererades med bud och innehöll en beskrvning om Obamas ungdomsår med fotboll i Djakarta och sin stolthet som far när hans dotter spelar fotboll i Chicago. Och hon får ju gärna vara med i VM...(New York Times)
(Fotboll/Sponsring) Tyska bundesligaklubben Hertha Berlin går som tåget. Nu också med Deutsche Bahn, det tyska järnvägsbolaget, som tröjsponsor. I avtalet, värt knappt 4 miljoner dollar på två år, finns att Deutsche Bahn har ett eget lok målat som Herthas tröja. Loket ska dra tågvagnar genom Tyskland är det tänkt. (SportsPro)
(Fotboll/TV) Under VM i fotboll i Sydafrika 2010 blir det för första gången möjligt att att prenumerera på livesändningar i mobiltelefonen. Det berättade Niclas Ericson, chef för Fifa:s tv-rättigheter, vid en presskonferens. Han räknar med att antalet tv-tittare dock ska ligga på samma nivå som vid VM 2006, då det totala antalet tittare var 26,3 miljarder. TV-tittandet kommer att öka i Afrika, men det är svårt att veta med hur mycket då ett antal länder saknar mätningsmöjligheter. Ericson såg chansen till fler tv-tittare om länder som Kina, Indien och Indonesien kvalificerar sig för VM-spel. (Sportbusiness)
(Fotboll/Affärer) Nu satsar Fifa på modebranschen. Fotbollens högsta organ lanserar fem olika klädkollektioner, från Preppy 1904 (året då Fifa bildades) till Code to upmarket Trophy. Designers och distributörer på fem stora marknader är klara genom Global Brands Group och fler är på väg. Kollektionerna finns både för män och kvinnor och försäljningen beräknas börja i augusti. Vad tror ni om Sepp Blatter? Är han en preppykille eller edge? (Sportbusiness)
(Fotboll/Affärer) Den statliga ryska banken VTB har tagit kontroll över klassiska Dynamo Moskva, där klubbens skuld på 290 miljoner dollar enkelt uttryckt förvandlas till aktier i banken. Det betyder att VTB äger 74 procent av klubben och att banken investerar 50 miljoner dollar i ett ”sponsoravtal”. Pengar behövs för renoveringen av Petrovski Park som efter upputsningen ska döpas om till Jasjin-VTB Arena för att hedra målvaktslegenden Lev Jasjin. Den ende målvakten som utsetts till Europas bäste spelare. Han spelade hela sin karriär just för Dynamo Moskva. (Sportbusiness)
(Fotboll/Sponsring) Pepsi har förlängt sitt långtidskontrakt med den amerikanska fotbollsligan, MLS med ytterligare tre år. Avtalet beräknas vara värt 4 miljoner dollar årligen. Pepsi blir officiell läsk för MLS, US Soccer och SuperLiga. Pepsis varumärken Gatorade och Aquafina blir officiell sportdryck respektive bordsvatten. Pepsi har varit sponsor till fotbollsligan sedan starten 1996. (SportsPro)
(Fotboll/TV) Den europeiska fotbollsunionen Uefa har skrivit avtal med kroatiska tv-bolagen Nova och HRT om sändningar från Champions League från nu och fram till säsongen 2011/12. Nova tar matcher på tisdagar och HMT onsdagar. Kontraktet värderas till 14 miljoner dollar årligen, 42 miljoner dollar totalt. Fotboll är ju en stor sport i Kroatien. Minns framgångarna i VM 1998 då landet slutade trea. Många spelare finns i utländska klubbar och just nu faktiskt bara en kroat kvar i CL, Arsenals Eduardo. (SportsPro)
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Idrottens massmönstringar avlöser varandra. I Göteborg har fotbollens ungdomsturnering Gothia Cup nu avslutats, ett event som sätter staden på världskartan som ingenting annat och vars turistekonomiska omsättning tangerar ett miljardbelopp.
I Jönköping invigdes under söndagen O-ringens, orienteringens överlägsna skyltfönster, den första upplagan redan 1965 med ett budskap som har spridits över hela världen. Med i år cirka 15 000 deltagare, och med sportens unika världsetta, 23 VM-guld, Tove Alexandersson, 34 år, på startlinjen i D 21-klassen, damer elit
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.