Supportrarna röstade fram bästa motivet

Hammarbys supportrar har röstat fram Jonas Kling till den spelare som ska pryda säsongskortet 2010. Jonas Kling är mest ihågkommer för att han byttes in som fjärde man i vårderbyt mot Djurgården 1997, trots att bara tre byten är tillåtna.

Hammarby Fotboll har en tradition att motivet på säsongskortet är en legendarisk spelare och i år fick supportrarna rösta fram vem man ville ha på säsongskortet. Fler än hälften av de 854 röstande valde Jonas Kling, som spelade i Hammarby 1992-1997.

- Det känns stort och ärofullt, säger Jonas Kling. Jag är lite överraskad att jag var ett av alternativen, men det är roligt att man fortfarande är ihågkommen.

Jonas Kling är framför allt ihågkommen som det ”fjärde bytet” i vårderbyt 1997 mot Djurgården. Trots att bara tre spelarbyten är tillåtna genomfördes ett fjärde byte då Kim Bergstrand blev skadad. Hammarbys tränare Rolf Zetterlund beordrade ett snabbt byte och ingen reagerade på att tre byten redan gjorts.

2009 pryddes säsongskortet av Tom Turesson som spelade 15 säsonger i Hammarby och 22 a-landskamper. Tidigare år har spelare som ”Nacka” Skoglund, Ronnie Hellström och ”Kenta” Ohlsson varit motiv på säsongskortet.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.