58 lyckliga delar på 2,3 miljoner
Simmaren Petter Stymne, sjukamperskan Jessica Samuelsson och taekwondo-utövaren Karolina Kedzierska är tre av 58 idrottare som får elitidrottsstipendiet 2011-2012.
Träning och studier
Stipendiet delas varje år ut till elitidrottare på landslagsnivå som studerar på minst halvfart på universitet, högskola eller annan postgymnasial utbildning.
Elitidrottsstipendiet delas ut av Riksidrottsförbundet och Svenska Spel och består av 40 000 kronor till varje idrottare. Dessutom får stipendiaterna kompetensstöd från Riksidrottsförbundets elitstöd och möjligheter att åka på träningsläger. Stipendiet delas officiellt ut i samband med Idrottsgalan den 16 januari 2012.
Totalt sökte 180 idrottare, inklusive sex aktiva från Sveriges Olympiska Kommittés topp och talangprogram. Av de 58 stipendiaterna är 32 kvinnor och 26 män. De kommer från 29 olika specialidrottsförbund. 48 är individuella idrottare och 10 representerar lagidrotter.
Alla 58 lyckliga
Här är hela gänget av lyckliga mottagare:
Alpint: Anna Swenn Larsson, Rättvik, Veronica Smedh, Östersund.
Orientering: Olle Boström, Sollentuna, Jerker Lysell, Bollnäs, Jonas Leanderson, Karlstad, Lena Eliasson, Falun.
Laser: Emil Cedergårdh, Lerum.
Längdskidor: Lina Korsgren Falun, Sara Lindborg, Östersund.
Rodd: Emma Fredh, Borås.
Rugby: Thomas Arvidsson, Lund, Sofia Gertz, Uppsala.
Segling: Hanna Klinga, Göteborg, Jesper Stålheim, Skoghall.
Simhopp: Jonathan Jörnfalk, Malmö.
Simning: Magdalena Kuras, Malmö, Petter Stymne, Sköndal.
Skeet: Niklas Ringborg, Valdemarsvik.
Skidorientering: Erik Rost, Skinnskatteberg, Helene Söderlund, Färnäs, Peter Arnesson, Borlänge.
Skidskytte: Jenny Jonsson, Östersund, Tobias Arwidson, Östersund.
Sportskytte: Mikael Svensson, Göteborg.
Taekwondo: Karolina Kedzierska Malmö.
Triathlon: Per Wangel, Falun.
Vattenskidor: Lisa Francke, Bromölla.
Volleyboll: Carl Ahremark, Linköping.
Mest lästa just nu
Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.
Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















