Glad nyhet för golfen
Fortfarande anses inte spel på 9-eller 18-hålsbanor vara en friskvårdsförmån. En mycket konstig uppfattning. Det är bevisat att golfare lever längre än icke-golfare. Golf är en utmärkt form av motion. Dessutom en social sport. Men det anser inte makthavarna. Förmodligen är det för få beslutsfattare som spelar golf. Urban Rydin, skattechef inom LRF Konsult sökte i fjol ett förhandsbesked på frågan om golfspel kan utgöra en skattefri personalvårdsförmån, skriver golfbranschen.se. Frågan överklagadesSkatterättsnämnden svarade ja. Frågan överklagades till Högsta förvaltningsdomstolen. Den ansåg att frågeställningen inte var tillräckligt konkretiserad och målet avvisades. I en ny förnyad ansökan har frågan konkretiserats. Skatterättsnämnden gjorde en förnyad prövning och med rösterna 4-3 bedömde nämndens majoritet att golfspel på pay and playbana och driving range som betalas av arbetsgivaren med 4 000 kronor per år är en skattefri friskvårdsförmån. Skatteverket överklagar?Allt talar för att Skatteverket även denna gång kommer att överklaga förhandsbeskedet till högre instans. Sannolikheten att det avvisas är denna gång betydligt mindre. Det finns 486 631 aktiva golfare i Sverige vid den senaste räkningen. Spel på en Play and Paybana kostar i regel mellan 150 och 200 kronor.
Göran Söderlund |
Mest lästa just nu
"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.
Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















