Stefan Holm träffar golfsponsorer
13 spelplatser för dameliten och 15 för herreliten – allt förknippat med samarbeten med en rad sponsorer. Nu har Masters gjort upp med Stefan Holm om framträdande på några banor i samband med tävlingar.
I fjol hade Fredrik Lindström motsvarande uppgift tillsammans med Catrin Nilsmark. Än så länge har inte golf och Stefan Holm mycket gemensamt. Han har knappt varit på en golfbana, än mindre spelat.
- Men jag tyckte det lät spännande, inte minst eftersom det blir en serie föreläsningar - tror det handlar om sex-sju stycken totalt. Jag är ju ny på det här och det kan nog vara bra att få en kontinuitet, säger Stefan Holm till golf.se.
Han har haft tankar på att testa golf: ”Men samtidigt har jag nog varit rädd för att jag ska bli för biten, och att det skulle ta för mycket tid från annat. Som höjdhoppet”.
Annars är han lite undrande till beteendet på en golfbana: ”Varför måste det vara så jäkla tyst när du puttar...? Med alla dessa skyltar som det står "quiet" på... Det är lite skillnad jämfört med hur det är på en friidrottsarena”.
I dag jobbar han som föreläsare på halvtid på Karlstads Universitet - på avdelningen för kommunikation och samverkan: ”Jag pluggade där själv 1996 till 2001 och har tagit lika olika poäng, berättar Holm. 40 poäng statistik, 40 poäng idrottsvetenskap, 20 poäng nationalekonomi och elva poäng informatik. Det var rätt skönt att ha något vid sidan om höjdhoppet”.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















