Dennerby förlänger kontraktet

Thomas Dennerby och Svenska Fotbollförbundet är överens om en förlängning av Dennerbys avtal som förbundskapten för damlandslaget. I första hand gäller avtalet över VM i Tyskland 2011, med en öppning för en fortsättning om Sverige kvalar in till OS 2012.

- Thomas har tillsammans med övriga runt landslaget gjort ett väldigt bra jobb med damlandslaget. Inte minst med tanke på att det pågår en generationsväxling som ser ut att ge oss ett nytt starkt landslag som kan konkurrera med de bästa nationerna i världen, säger SvFF:s ordförande Lars-Åke Lagrell.

Under 2009 har laget besegrat samtliga länder som ligger före i ranking (USA, Tyskland och Brasilien) och det ökar förväntan inför EM i Finland på sensommaren och därpå kvalet till till VM 2011 i Tyskland.

Thomas Dennerby blev assisterande förbundskapten till Marika Domanski Lyfors hösten 2003. Efter EM 2005 tog han över ansvaret med Lilie Persson som assisterande kapten.

- Det är kul och inspirerande att få fortsatt förtroende att arbeta vidare med den nya generationen som nu börjar gå mot vad man kan tro är deras bästa år. Kontinuitet är väldigt viktigt för att nå framgång. Det är skönt att ha avtalet klart före årets EM i Finland, som det nu är 100 procent fokus på. Vi har ett bra lag och ska göra vårt yttersta för att gå så långt man kan gå, kommenterar Dennerby.

Nästa samling för damlandslaget är i juli. På måndagen blev det klart med en landskamp mot Kina på Stadsparksvallen i Jönköping söndagen den 19 juli. Senare spelar man även mot EM-arrangörerna Finland borta den 22 juli.

- Jättekul att få möta Kina i Jönköping. Det blir en väldigt bra värdemätare före EM, det är viktigt att få tuffast tänkbara motstånd på väg mot ett mästerskap. Det blir också bra att få känna på Finland på deras hemmaplan en månad före EM, avslutar Dennerby, som i dagarna besökt London i en första rekresa inför OS 2012 och som på tisdagskvällken ser LdB FC Malmö-Umeå i Malmö.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.