Sune Hellströmer måste byta jobb

Efter tio år som generalsekreterare på Svenska Fotbollförbundet lämnar Sune Hellströmer den uppgiften till årsskiftet, för att fram till och med 2012 arbeta med Swedbank Arena.

- Sune Hellströmer har gjort ett bra jobb som generalsekreterare och vi tackar honom för det. Men nu står fotbollen inför sitt absolut största projekt någonsin som en av fem parter i Arenabolaget som bygger Swedbank Arena, den nya nationalarenan som ska stå färdig till 2012, säger SvFF:s ordförande Lars-Åke Lagrell.

- Det kräver ett mycket stort engagemang från fotbollens sida, och detta har vi bett Sune Hellströmer att arbeta med framöver. Han har varit med i hela grundarbetet och kommer att göra ett bra jobb för fotbollens bästa.

Sune Hellströmer blev generalsekreterare 1999 då hans företrädare Lars-Christer Olsson tog över samma uppdrag hos UEFA. Under perioden har svensk fotboll växt såväl sportsligt som organisatoriskt.

- Det har varit en rolig och spännande tid som GS. Nu blir min uppgift att arbeta så att fotbollsnyttan tas tillvara på den nya arenan, som är den största investeringen i SvFF:s historia. Vi måste se till att fotbollsintresset och fotbollskunskapen finns med i utvecklingen och att få internationella matcher till arenan, säger Sune Hellströmer.

Hellströmer fortsätter som generalsekreterare fram till årsskiftet, då en efterträdare ska finnas på plats.
- Vi arbetar redan med frågan, och vem det blir återkommer vi till så fort det är klart. Fotbollen har flera stora utmaningar och uppgifter att klara av framöver, säger Lars-Åke Lagrell.

Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider. 

SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.

 Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

På mindre än ett halvår har Hammarby fotboll köpt spelare för 65 miljoner kronor.  Laget från Söders höjder i Stockholm är den nya stormakten i svensk fotboll.

Malmö FF har fortsatt högst eget kapital, 675,1 miljoner, men har hamnat i bakvatten vad gäller transferbelopp och vikande spiral i allsvenskan. 

I februari värvade Hammarby 23-årige dansken Victor Lindh, 23 år, för 28 miljoner kronor från BP.  Han hade under 2025 års allsvenska säsong antecknats för 10 mål och fyra assist.