Jörgen Jönsson expert i radion
Jörgen Jönsson sade efter OS-guldet 2006 att det var hans sista OS. Nu blir det ett OS med Jönsson 2010 trots allt.
- Ja, det är inte så dumt. Nu ska jag ta det lite lugnare som "pratare" i stället, men nog kommer man att ryckas med. Jag får försöka att vara tyst ibland också.
Redan på torsdagen blir Jörgen Jönsson Radiosportens expert i vid Tre Kronors landskamp mot Ryssland i Czech Hockey Games, då tillsammans med Radiosportens hockeyreferent Magnus Wahlman.
- En av svensk ishockeys största spelare genom tiderna förstärker Radiosportens OS-trupp. Det är vi glada för. Tillsammans med Radiosportens mångårige expertkommentator Lars-Gunnar Jansson kommer Jörgen Jönsson att följa Tre Kronor och Damkronorna i vad som lär bli en intensiv jakt på OS-medaljer, säger Jakob Sillén, redaktionschef för Radiosporten.
Lars-Gunnar Jansson ser fram emot att få jobba tillsammans med Jörgen Jönsson. "Han är min absoluta favoritspelare de senaste tio åren. Jag anser att han är den spelare som varit mest betydelsefull för sin förening och detta under en väldigt lång tid", säger Jansson, som efter OS ska fortsätta att jobba med Radiosporten med framför allt elitserieishockeyn.
Efter torsdagens möte mellan Tre Kronor och Ryssland i Czech Hockey Games jobbar L-G Jansson och Wahlman sida vid sida i samband med söndagens match mellan Tre Kronor och Finland. Matcherna sänds i helgens Sportextra.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















