Ny tillfällig vd i Hammarby

Nu inleds byggandet av ett nytt Hammarby. Styrelsen har utsett Ulf Edstedt som vd i bolaget. Han ersätter Michael Andersson som hoppade av jobbet. Örgryte, en annan före detta allsvensk klubb, har också förändrat organisationen.

Lösningen är tillfällig och rekryteringen av en fast lösning fortsätter, heter det i ett pressmeddelande. Ulf Edstedt är ledamot i alliansföreningen Hammarby IF sedan många år och har en bakgrund som vd i läkemedelsbranschen och erfarenhet från styrelseuppdrag i både företag och organisationer.

- Det kommer att ta tid för oss att hitta rätt i rekryteringen av en ny vd och därför är det en bra lösning att Ulf Edstedt blir vd under en tid framöver, säger Per Magnusson, styrelseordförande Hammarby Fotboll AB.

Ulf Edstedt har varit ledamot och ekonomiansvarig i styrelsen för Hammarby IF, alliansföreningen, sedan 2000, men har också varit en del av styrelsen innan dess. Han har också suttit i styrelsen för Hammarby Fotboll, bl a som ordförande 1993-1995. De främsta arbetsuppgifterna för Ulf Edstedt kommer att vara att genomlysa både ekonomi och organisation i bolaget för att lägga grunden för en sund verksamhet framöver.

- Det är en stimulerande utmaning, men svår för min främsta uppgift är att lägga grunden för en sund ekonomi i bolaget. Det blir ett resultatorienterat arbete och då menar jag inte sportsliga resultat den närmaste tiden, utan i den övriga organisationen, säger Ulf Edstedt.

+ + +

På måndagen framkom också att Örgryte omorganiserar. 44-årige Kristian Sundborn blir ny vd för Öregryte Fotboll AB och samtidigt blir nuvarande verksamhetschefen Ulrika Rosén administrativ chef.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen