Söndergaard tar över Göteborg & Co

Advokaten som är före detta ordförande i BK Häcken blir ny vd i Göteborg & Co. Nu har Sabine Söndergaard tillträtt och säger sig vara beredd att ”våga uttala vilken vision Göteborg ska ha – och sedan att samla krafterna och jobba som sjutton för att nå dit”.

Evenemangsbolaget Göteborg & Co har gjort stan till landets mest aktiva i evenemangsväg. När nu Leif Nilsson har slutat tar en 36-årig advokat, entusiastisk motionslöpare och driven person över.

- Det känns spännande och utmanande att fortsätta utvecklingen av Göteborg & Co – inte minst mot 2021 då Göteborg fyller 400 år, säger Söndergaard.
Göran Johansson, styrelseordförande i Göteborg & Co, konstaterar att VD-byten nu är klara i samtliga de fyra bolag och organisationer i Göteborg som bl a inriktas mot utveckling av turism- och evenemangsindustrin – Svenska Mässan, Business Region Göteborg, Liseberg och Göteborg & Co.

Det sistnämnda bolaget har till uppgift att marknadsföra och medverka i utvecklingen av Göteborg som turist-, evenemangs-, och kunskapsstad. Bolaget ägs gemensamt av kommunen och näringslivet.

- Jag känner mig jätteladdad och det är i en viktig tid som jag kliver in i det här uppdraget. Det är ett stort fokus på att prata vision och positionsarbete för Göteborg och jag upplever att det finns en splittrad syn. Jag känner att det finns en vilja från staden att samla trupperna och uttrycka mod och framtidstro och där har Göteborg & Co en viktig uppgift, säger Sabine Söndergaard.

Vad är din stora utmaning?

- Att måla upp de stora linjerna inför framtiden. Mycket kommer att handla om mjukvaran, innehållet i Göteborg, och det är oerhört viktigt att vi fortsätter att stärka bilden av Göteborg. Både i Göteborg – bilden av Göteborg börjar hos göteborgarna själva – men även utåt.

- Göteborg en säregen ställning och det är viktigt att staden vågar satsa på ett större evenemang framöver, inte bara för själva evenemanget utan jobbet fram till det enar alla krafter och det tror jag behövs. Det finns ett ungdoms-OS 2016 som jag tror skulle passa Göteborg väldigt bra, säger hon till GP.

-Det är en ungdomlig stad och vi har flera bra evenemang för ungdomar redan som vi kan ha nytta av. Göteborg har också en ställning som friidrottsstad och det finns ett VM 2018 eller 2021 som hade varit roligt. Att ha ett sådant evenemang lever man som stad på i tio år efter.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen