Maria Sjarapova tjänar allra mest
Maria Sjarapova är alltså kvinnan som toppar damernas lönelista, enligt Forbes. Hon är världstrea på rankingen, men hon har ett affärsvärde som innebär stora inkomster och som ingen annan tjej överträffar. Hon tjänade 29 miljoner dollar, motsvarande drygt 190 miljoner kronor, mellan juni 2012 och 2013.
Tennistjejerna dominerar
På damernas lönelista är det tennisspelarna som framträder. Sjarapova är etta, världsettan Serena Williams tvåa, kinesiska Li Na trea och vitryska Victoria Azarenka fyra.
Som femma kommer en icke-tennisspelare, amerikanska racerföraren Danica Patrick. Noterbart, amerikanskan Paula Creamer är den enda golfspelaren bland de tio främsta.
26-åriga Sjarapova har stora sponsoravtal med främst racket-tillverkaren Head samt globala Nike.
Nu också eget godis
- Det är en oerhörd konkurrens både i idrotts- och i affärsvärlden. Jag vill vara bäst på båda, sa hon i en intervju med BBC inför hennes senaste affärsidé, ett eget godismärke.
Nu kan man suga på Sjarapova, eller rättare sagt karamellerna "Sugarpova" som är godiskulor i 15 färger och former.
Efter skadorna under 2008 och 2009 är hon tillbaka på banan och riktar också en tacksamhet mnot sin svenske tränare Thomas Högstedt.
Sjarapovas 191 miljoner placerar henne på 22:a plats om alla kvinnor och herrar räknas in. Här toppar Tiger Woods med 521 miljoner.
Men Sjarapova slår faktiskt tennisens nuvarande världsetta Novak Djokovic.
Kvinnornas lista
Här är Forbes lista över kvinnorna som tjänar mest i idrottsvärlden:
1. Maria Sharapova (Ryssland), tennis, 191 miljoner kr
2. Serena Williams (USA), tennis, 135 miljoner kr
3. Li Na (China), tennis, 120 miljoner kr
4. Victoria Azarenka (Vitryssland), tennis, 103 miljoner kr
5. Danica Patrick (USA), Nascar, 99 miljoner kr
6. Kim Yuna (Korea), konståkning, 92 miljoner kr
7. Caroline Wozniacki (Danmark), tennis, 90 miljoner kr
8. Agnieszka Radwanska (Polen), tennis, 49 miljoner kr
9. Ana Ivanovic (Serbien), tennis, 46 miljoner kr
10. Paula Creamer (USA), golf, 36 miljoner kr
Här vinner Sjarapova en bil av bara farten. Den ryska 26-åringen bygger framgångsrikt sin affärsverksamhet. Foto: Scanpix
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
905 lag kom till start i årets Tiomila-orientering i Östgöta-skogarna utanför Finspång. Det är det högsta antalet sedan pandemin och ökar ersättningen till Tiomilaföreningen som äger tävlingen och SOFT, det svenska förbundet. Detta erhåller arrangörsersättning, baserat på antal lag, nu i storleksordningen 800 000 kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.