Karl Eklöf blir Stadiums nye vd

Han har länge kallats för ”Kronprinsen”. Han har haft olika poster och varit baserad i Stockholm , Danmark och Tyskland. Men nu tar han över källarbutiken som blev ett miljardföretag, Karl Eklöf blir ny vd i Stadium.
Bo och Ulf Eklöf, bröderna bakom Stadium, låter familjenamnet leva vidare i ledningen av företaget. Ulfs son Karl blir ny vd.

 

Han fick en sportvarukedja med modersmjölken hemma i Norrköping.  Det var inte en fråga om utan när Karl Eklöf skulle bli ytterst ansvarig. Men länge hade pappa Ulf, grundaren av företaget, huvudrollen under expansionen och när han väl trädde tillbaka var det inte rätt läge. I synnerhet inte när Stadium fann Gustaf Öhrn 2008 och han blev en framgångsrik vd i sju år.

Det blev ändå Karl

Men efter att ha sagt upp sig lämnade Öhrn huvudkontoret i Norrköping tidigare i år och sedan oktober har Karl Eklöf varit tillfällig vd. Så hette det.

Till och med pappa Ulf sa:

- Det är inte aktuellt att han blir kvar på vd-posten. Han vill inte det i nuläget.

Men på måndagen presenterades Karl Eklöf som den nye vd:n.

Ersättaren fanns i huset

41-åringen tar över som Stadiums nya permanenta ledare. Från och med den 1 december 2015 axlar Karl rollen som hans far en gång hade och påbörjar därmed ett nytt kapitel för Nordens ledande sportkedja.

Karl Eklöf har flera års erfarenhet av roller och arbetsuppgifter på Stadium. Han började på bolaget 1993 och har arbetat heltid på en rad olika avdelningar och tjänster. Bland annat har Karl varit butikschef, landschef för Danmark och försäljningschef. Sedan 2007 har han varit vice vd och ansvarig för Stadiums expansion.

I drygt två månader har Karl varit tillförordnad vd. Under tiden har processen för att tillsätta en ny kandidat för vd-posten fortlöpt och nu avslutats. Ersättaren fanns ju redan i huset.

- Karl är väl införstådd med Stadiums möjligheter och utmaningar, han har ju bokstavligt talat växt upp inom företaget. Han är dessutom helt rätt person för uppdraget, säger Birger Lund, Stadiums styrelseordförande. 

Över 6 miljarder

- Stort och ärofyllt, jag ser verkligen fram emot att påbörja ett nytt kapitel för företaget tillsammans med alla fantastiska medarbetare, säger Karl Eklöf, ny vd på Stadium.

En idrottsintresserad person med förkärlek till bl a motorsporten där han under fyra år var styrelseordförande i STCC innan han 2012 sålde sin andel.

Stadium är Sveriges största sportkedja med cirka 160 butiker i Sverige, Danmark, Finland och Tyskland. I koncernen ingår dessutom specialkoncepten Stadium Ski och Stadium Outlet samt dotterbolaget Stadium Sports Camp (svb). Koncernen har cirka 3 200 anställda och omsättningen 2013/2014 var cirka 6,3 miljarder kronor inklusive moms. Företaget ägs av bröderna Ulf och Bo Eklöf med familjer samt Ikano S/A. Stadium.

Thomas Ejderhov

Sirius antar allt mera profilen av en utmanare i den kommande Allsvenskan. Nu har Uppsala-klubben antagit både en sportslig hög profil och en ekonomisk profil på  bättre nivå.Det framkom när klubben släppte bokslutet för 2025. 

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Fyra plusgrader. Det var något annat än vad portugiserna är vana vid.

Då kan man ju tänka sig Vad de kände vid 1-o till hemmalaget, och än mera vid 2-0, även det i första halvlek.

Och till råga på allt kom också 3-0 efter pausen, vilket också blev slutresultatet, och därmed har Bodø/Glimt slagit ut Sporting (?)

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen