Tillbaka – i landslaget
Det var där allt började en gång. Med Robert i landslagsdress som tonåring.
Tjänat över 200 miljoner
I dag är 46 år och har spelat in 172 miljoner kronor. Bara i prispengar så med alla reklamintäkter är utbytet runt 200 miljoner.
Men han har förstås fått så mycket mer från golfen. Som 11 segrar på 635 tävlingar, för övrigt med en snittscore om 67,77 slag.
Men 18 andraplatser, 15 tredjeplatser, 64 övriga topp-10-placeringar, 86 placeringar inom 11-20 och, det räknas också, 245 övriga placeringar på rätt sida kvalgränsen.
Han har en viss erfarenhet och det är skälet till att han blir mentor och utmanare inom landslagets Performance Team.
Flög direkt från Kalifornien
Robert Karlsson ska främst jobba på damsidan, ett arbete han inledde redan förra året då han deltog vid ett läger med damernas utmanarsatsning OS2020. Nu blir hans arbete formaliserat, tydligt och mer långsiktigt då han ges en roll som
- Att kunna knyta en spelare som Robban till vår verksamhet känns helt rätt. Hans karaktär och tydlighet i kombination med all den erfarenhet han samlat på sig under sina år på touren, vid Ryder Cup och spel i majors är något som spelarna kommer att uppskatta och ha stor nytta av, säger förbundskapten Katarina Vangdal.
Robert Karlsson flög direkt från helgens spel på PGA-touren i Georgia till Kalifornien för att vara med på veckans Camp Sweden på Pauma Valley utanför San Diego. På lägret fanns collegespelare men också proffs som Pernilla Lindberg, Louise Larsson och Madelene Sagström.
Utmanar spelarna
Vid lägret utmanade Robert Karlsson spelarna både vid träning och vid spel på banan. Spelarna fick genom detta en möjlighet att verkligen sättas på prov av en erfaren spelare som fortfarande är aktiv och presterar på högsta nivå.
- Det skulle kännas bortkastat att inte föra den kunskap och erfarenhet jag skaffat mig vidare. Minns hur jag själv fick träffa Anders Forsbrand vid ett landslagsläger när jag växte upp och det betydde en del för mig. Att det också är utvecklande för mig att försöka förmedla det jag kan till andra är en bra bonus, säger Robert Karlsson.
Nästa uppdrag för Robert blir att kommande vecka vara stöd åt Madelene Sagström när hon spelar finalkvalet till LPGA Tour.
Mest lästa just nu
Fotbollen är Sveriges största folkrörelse och engagerar hundratusentals spelare, ledare och supportrar. Samtidigt har återkommande avslöjanden visat på bristande insyn i agentverksamheten vidspelarövergångar som gäller åtskilliga mångmiljonaffärer.Oseriösa aktörer och kopplingar till ekonomisk brottslighet väcker reaktion ovh kritik. Bristen på transparens gör det svårt att granska marknaden och ekonomiska intressen bakom spelarövergångar. Nu kommer krav på att regeringen måste agera.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















