Hockeyentreprenören satsar på damfotboll
För 3,5 år sedan startades damfotbollsföreningen Växjö DFF. VDFF växer hela tiden och klubben har idag 400 aktiva spelare och ledare. Representationslaget har utvecklats starkt med en
Siktar på Champions League
målsättning att spela i Champions League år 2020. Nu går APP går nu in som partner genom ett samarbetsavtal om totalt 2,5 miljoner över fem år.
Växjö DFF har inte bara ett högt sportsligt mål, att bli ett av Europas bästa damlag, utan också att
Växjö ska bli Sveriges bästa integrationsstad med jämlikhet för alla. Idag hjälper VDFF till exempel
tjejer i Araby-området att läsa läxor och träna fotboll tillsammans. Samtidigt försöker klubben att få deras familjer att lära sig fotbollen och se hur det svenska föreningslivet fungerar. Tanken är att jobba på att utveckla detta på fler platser och orter i hela kommunen.
Bygger samhället
– VDFF är fantastiska i sitt arbete. Jag har följt deras sportsliga framgång från sidan i flera år och
känner igen mig i Växjö Lakers fantastiska resa. Det som skiljer sig är att VDFF tagit samhällsansvaret till en helt ny nivå, säger Anders Öman, styrelseordförande i APP.
det som är bra för det som är bra förklubben är bra för stan. Därför vill vi som samhällsutvecklare och fastighetsbolag vara drivande i integrationsarbetet för en fortsatt positiv utveckling av Växjö.
Mest lästa just nu
Fotbollstjejerna i Piteå IF jublar. Kommunen har tagit beslutet att DFF öka det ekonomiska bidraget med 400 000 kr till 1,1 miljoner kronor under 2025-2027. Damlaget och ledarna tar det som en befrielse efter en säsong med ekonomiska problem.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.