Reinfeldt investerar i Djurgården?

Djurgården Hockey gör en emission. Målet är att få in 23 miljoner kronor. Enligt Dagens Industri har förre statsministern Fredrik Reinfeldt visat intresse att investera.
Fredrik Reinfeldt jublar då Djurgården gör mål på Västerås när lagen möttes i 2014-års SHL-kvalmatch på Hovet i Stockholm. Foto: Anders Wiklund / TT

Emissionskampanjen drar igång i nästa vecka.

Reinfeldt, 52, statsminister 2006 -20014, har sedan tidigare ett stort hjärta för Djurgården. Hans syns ofta på läktaren på hemmamatcherna iförd DIF-halsduk.

Han har råd att köpa in sig i Djurgården Hockey. Enligt den senaste uppgiften omsatte Fredrik Reinfeldt AB 22, 4 miljoner kronor. Resultat efter finansnetto: 17,36 miljoner. Årets resultat: 13, 54 miljoner. Bolagets tillgångar: 25,14 miljoner kronor.

Djurgårdens Hockey mår också bra. Dock inte lika bra som Reinfeldts aktiebolag. För tredje året i rad visar klubben positivt resultat. Vinsten 2016 blev 1,8 miljoner kronor. Klubben har ett eget kapital på 8,1 miljoner kronor.

– Det här handlar inte om att bygga ett eller två superlag. Vi vill stärka organisationen i alla led för att kunna bygga starkare och vassare lag säsong efter säsong. Den kapitalbasen kan vi ta in via den här nyemissionen, har Jenny Silverstrand, vd, sagt.

Klubben bekräftar att en fjärdedel av de tänkta 23 miljonerna är garanterad. Vem som helst får bli ägare i klubben.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.