Han lämnar fotbollen för ny karriär

Fotboll har varit hans liv - som spelare, proffs, sportchef, tv-kommentator. Men nu vill han göra ny karriär. Matias Concha flyttar till med familjen till Spanien för att bli fastighetsmäklare.

 

-Jag har alltid haft Spanien som mitt andra hem och har sedan 1990 regelbundet kommit hit. Mestadels har det varit till Costa Blanca tidigare. När det dock aktuellt med en flytt kändes det som att Costa del Sol hade mer att erbjuda, Andalusien med de många städer och ett brett utbud av sevärdheter, kultur och klimat kändes mer lockande, berättar 38-åringen. 

Nu bor han i Marbellla

Matias beslut att flytta till den spanska solkusten tog form under våren när han tillsammans med familjen sett över möjligheten att hitta en ny utmaning på varmare breddgrader.

Ett tips från en vän som också arbetar som fastighetsmäklare i Stockholm om att han borde prova som mäklare i Spanien fick honom att ta steget.

-Matias språkkunskaper i engelska, tyska och spanska kommer att bli värdefullt. infogar Fredrik Serneholt, VD på mäklarfirman Serneholt Estate.

Nu går marknaden upp

Hur ser du på den spanska fastighetsmarknaden framöver, Matias?

Jag ser ett Spanien som börjar växa igen efter brutala ekonomiska kris som höll ett grepp om landet i många år. Intresset för investeringar i landet har ökat igen och det byggs fler bostäder än på mycket länge just nu. Fortfarande har vi en bit kvar innan marknaden återhämtat sig helt men det är bara en tidsfråga innan Spanien når sin fulla potential på bostadsmarknaden igen med en stadigt stigande prisutveckling.

Han själv har erfarenhet från  fastighetsbranschen efter att i våras ha sålt sitt drömhus om 420 kvm utanför Råå.

sålde själv paradhus

Matias Concha lämnade livet som utlandsproffs och flyttade hem till Malmö FF sommaren 2012. Priset nuvar satt till 13 mijoner kronor för ett stilfullt,två-våningshus i äldre design.

Villa Minnet, med byggår 1909, ligger i Gantofta naturreservat och har eva rum.

Det var sommaren 2016 som Öster anställde den  förre landslagsspelaren Matias Concha som ny sportchef.

Men i mars i år tvingades han lämna Växjö när klubben gjorde om organisationen.

Fakta

Matias Concha

Klubbar: Började karriären i Kulladals FF, men gick som 17-åring till Malmö FF. 2004 flyttade han till Djugården, och blev sedan proffs 2012 när han värvades av Vfl Bochum. Efter tre år i Tyskland flyttade han hem till Malmö FF. 

Familj: Frun Karoline, 2 barn + 2 bonusbarn

Bor: I Marbella

Aktuell: Som fastighetsmäklare 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen