Woods makalösa återkomst och siffror
Det ingen trodde var möjligt för några år sedan blev möjligt. Tiger Woods vann FedEx Cup-finalen. 42-åringens första seger på drygt fem år. Publiken var i extas när Tiger gick fram mot det 18:e hålet på East Lake Golf Club i Atlanta.
Och han var nära att vinna hela PGA-slutspelet men Justin Rose höll precis undan och kunde inkassera 87 miljoner kronor.Tiger fick nöja sig med 14,2 miljoner.
Tiger vann på elva under par efter en 71-runda på söndagen. Han hade två slag i marginal till Billy Horschel..
Rose slutade delad fyra på sex under par och fick verkligen kämpa för att hålla undan för Tiger Woods som hade vunnit hela FedEx Cup om Rose hade misslyckats. Men engelsmannen höll nerverna under kontroll och gjorde en birdie på 18:e hålet.
Senast Woods vann på PGA-touren var den fjärde augusti 2013 i tävlingen WGC-Bridgestone Invitational.
Det största som hänt?
Woods återkomst jämförs redan med den kanske största i idrottshistorien. Och han var märkbart rörd vid intervjun efter segern.
- Jag bevisade för alla att jag fortfarande kan spela. Jag kan inte förstå att jag lyckades göra det här efter den här tunga tiden. Jag har kämpat mig tillbaka och jag hade aldrig kunna göra det utan alla som är mig nära.
- Jag hade svårt att hålla tillbaka tårarna på 18.e hålet. Så fort jag fick in bollen på green så insåg jag att jag skulle vinna turneringen, tårarna började rinna, sa en överlycklig segrare.
Fyra ryggoperationer
Woods har gått igenom fyra ryggoperationer, den sista innebar steloperation av ländryggen, de senaste åren. Få trodde att han kunde bli en vinnare igen, ja, att han över huvud taget skulle kunna spela golf igen. Men hans mentala styrka och vilja är fenomenal. Därför är han en vinnare igen. Söndagens seger innebar hans 80:e på PGA-touren.
Han ledde tävlingen från start till mål.
Allt han gör är unikt
Tiger woods karriär är helt unik.
Innan han fyllde 24 år hade han redan vunnit 21 professionella turneringar, vilket tangerade rekordet från 1913.
Nu betonas det sportsliga värdet, men segern har också ett ojämförligt stort kommersiellt värde.
Förlorade 7,5 miljoner dollar
Vid hans otrohetsskandal är det bevisat att golfbranschen drabbades hårt av alla rubriker, scener och rapporter om hur sportens starkast lysande stjärna hade betett sig. Totalt förlorade golfutrustningsföretagen 7,5 miljarder dollar i intäkter till följd av att besvikna Woods-fans slutade att spela golf.
Noobnorm.com har grävt i resultatlistor för att ta fram exakta siffror för Woods karriär. Det är smått ofattbart hur han har dominerat golfen och vilka enorma pengar som han har tjänat.
Tjänat 34 842 kr per slag
Amerikanen har i snitt fått motsvarande 10 658 kronor per slag och 2008, när han tjänade som mest, drog 14-faldige majorvinnaren in hela 34 842 kronor per slag.
Vad han har tjänat totalt under sin karriär finns det olika beräkningar på. Men bara 2008 hade han intäkter om115 miljoner dollar.
Woods var etta på golfens världsranking från 15 augusti 1999 till 29 augusti 2004, det vill säga 264 veckor i sträck.
Malmö FF hade räknat med 30 miljoner kronor i bonus från Uefa. I själva verket damp det ned 80 miljoner på bankkontot lsagom till midsommar.
”Nästan obegripligt och, dessutom, så fantastiskt mycket pengar mera, och som om det var nog som smått osannolikt, pengarna kom efter en felräkning!”
På torsdagen uppstår svensk industrihistoria vid nationalarenan i Solna. Där ska skogsbaserat funktionsmaterial för konstgräsplaner installeras på Råstasjöns Idrottsplats. Ett unikt svensktillverkat biomaterial med lågt koldioxidavtryck kan ersätta dagens fossilbaserade material.
Idrotten och idrottsfrågorna tar plats i Almedalen. Ordentligt med plats,dessutom. Årets vecka innebär faktiskt ett rekord. Idrotten har nog aldrig synts så mycket i Almedalen och Visby som 2022.
Här kommer en genomgång och listning av seminarier där idrottens aktörer är med och belyser frågor och samhällsutmaningar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Mest lästa just nu
Göteborgsföretaget More SPACE tecknar samarbetsavtal med SVT Sport och växer som ett av landets ledande sponsorföretag.
Det handlar om ett mycket eftertraktat avtal. More SPACE blir SVT:s partner i minst tre år och får ansvaret för att sälja programsponsring till SVT:s stora sportevenemang till och med december 2025.
Totalt handlar det om 19 stora sportevenemang med allt från Friidrotts-VM till Fotbolls EM för damer, Fotbolls VM för herrar, Junior VM i ishockey samt Vinterstudion med världscupen i Skidskytte och Ski Classics
Regeringen föreslår flera åtgärder som förstärker arbetet mot matchfixning. Förändringar som innebära ökade möjligheter att stoppa de som förstör idrotten. Samtidigt ska spelbolag tvingas att dela information vid misstanke om matchfixning.
Kampen om idrott i tv hårdnar. Många aktörer vill in här. Senast - ett unikt avtal mellan Expressen och klubbarna i Hockeyallsvenskan – minst 50 matcher ska sändas på försäsongen. Expressen har köpt rättigheterna till ett paket.
Avtalet är möjligt genom ett samarbete mellan Expressen, Spring Media och klubbarna i Hockeyallsvenskan.
Vissa går mot strömmen. Som Jonas Jerebko, basketstjärnan. Lagom som ishockeyspelare och fotbollsspelare flyr Ryssland skriver han ett nytt kontrakt med CSKA Moskva, vilket innebär, förstås, att han måste bo i den ryska huvudstaden! Men nu har en sponsor därför hävt ett kontrakt. Och på torsdsgen slog också Basketbollförbundet lartm och stänger av honom från landslagsspel.
Skriv kommentar