Kamikaze-roll för "Perra"
Hyllad som ”Årets coach” 2019 – på fredagen sparkad med omedelbar verkan. Hockeylivet svänger snabbt för IK Oskarshamns Håkan Åhlund. Ny på tränarbänken blir Per Erik ”Perra” Johnsson, 60 år, tidigare guldtränare i Färjestad och senast uppmärksammad när Leksand tog steget upp i SHL våren 2017.
Nu är ”Perra” tillbaka i hetluften – redan på lördag då IKO möter Rögle i Catena Arena i Ängelholm. Hans uppgift är svår, IKO har fem poäng upp till Linköping på säker mark i tabellen. Det mycket sannolika är att IKO tvingas till kvalspel för att rädda SHL-kontraktet.
”Perra” är god vän med IKO:s nye sportchef, Thomas Fröberg, det har säkert spelat in i den karusell av beskyllningar och anklagelser som IKO hamnat i. Utan att känna till alla detaljer tycker jag att sparken av Åhlund är anmärkningsvärd, ja, rent av panikartad.
Ändå över förväntan
Lagets sportsliga ledning med Fröberg i spetsen, tycks ha förträngt att IKO så här långt presterat långt över förväntan. Spelarbudgeten var vid säsongstart i höstas SHL:s lägsta, 29 miljoner, och laget klassades som SHL:s sämsta nykomling någonsin.
Med 15 omgångar kvar att spela har IKO ännu chans att undvika kvalspel – även om oddsen är små. Jag tror inte att ny tränarröst kan få fart på målskyttet, den stora bristen, skottprocenten mot mål är det lägsta av samtliga lag i SHL.
Jag har också svårt att tro att ”Perras” intåg förvandlar målvakterna Tex Williamsson och Fredrik Pettersson Wentzel till jättar. Deras räddningsprocent är alltför låg och Tex ´ ”tavla” mot HV i torsdags, 2-1, var bedrövlig att skåda.
Sanningen är att den individuella skickligheten inte riktigt räcker till på SHL-nivå, mer än i enstaka matcher. ”Perra” är en trevlig prick, har ett mjukare ledarskap än Håkan, som säkert kan vara obekväm både för spelare och föreningsfunktionärer.
Perras omöjliga villkor
Nu surrar omklädningsrummet av rykten och obesvarade frågor. Det nya kontraktet med amerikanen Tyler Kelleher kan möjligen ses som styrkedemonstration från ledningens sida, men också ett tecken på att ledningen inte har kontroll.
Jag har tidigare skrivit att IKO Oskarshamn säsong var beundransvärd, jag får snabbt göra en pudel. Hanteringen av tränarfrågan sedan Åhlund meddelade att han vill lämna efter den här säsongens slut har varit allt annat än förtroendegivande. Rena lögner har spridits i media.
För ”Perra” blir det en kamikaze-uppgift, enligt japanska självmordpiloter, att rädda SHL-kontraktet. Leksands uppgång under ”Perra” beskrivs i Dala-pressen som ett ”Miracle on Ice”. Problemet är att mirakel egentligen aldrig inträffar.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar