Damerna räddar Fotbollförbundet

På en parkeringsplats vid Bil-Tema i Katrineholm kom fotbollens generalsekreterare,Håkan Sjöstrand, slutligen överens 2016 med Janne Andersson och denne blev ny förbundskapten.De blev ett tandempar i nästan sex år, men samarbetet fortsätter inte så länge till. Senast den 30 juni 2024 slutar Håkan, efter en uppgörelse med förbundsledningen och frågan är hur länge  Janne blir kvar…

Oavsett, Håkan avslöjar nu att tack vare Jannes A-landslag har SvFF-kassan förstärkts med drygt 400 miljoner kronor via framgångarna fram till nu!

Tack vare damernas strålande insats i VM fick fotbollförbundet 26 miljoner från FIFA. välkomna pengar när herrlandslaget inte genererar intäkter.

Det är uppgörelsens tid i fotbollförbundet och det finns anledning att göra ett ekonomiskt bokslut för förbundskapten Janne Andersson.

 -Det har varit intäkter som vi har använt i olika utvecklingsprojekt, som satsningar på flick – och damfotboll, utbildning av tränare och domare. Självklart har beloppet haft stor betydelse för vår verksamhet, betonar Håkan Sjöstrand.

Han är kvar så länge

Det var inför SvFF:s årsmöte i våras som Sjöstrand tackade för sig, men är kvar i sin roll tills en efterträdare har kommit på plats, eller senast den 30 juni 2024.

Kvalmissen på Friends innebär att förbundet går miste om UEFA:s, det europeiska förbundets, bonus för avancemang till nästa års EM-slutspel i Tyskland. Beloppet uppgår till 9,25 miljoner Euro eller över 100 miljoner kronor.

Efter EM 2021 erhöll SvFF totalt 140 miljoner kronor, avancemang till åttondelsfinal mot Ukraina, förlust efter förlängning, 1-2. 

Förbundet budgeterar aldrig med mästerskapsersättningar, och Sjöstrand  vill noga poängtera att SvFF aldrig förlorar pengar på att inte gå till mästerskap.

Förbundets nyvalde ordförande, tidigare statsministern Fredrik Reinfeldt, valde under onsdagen att inte uttala sig om EM-misslyckandet. I SVT-programmet ”I huvudet på Fredrik Reinfeldt” från i somras konstaterade han att  en EM-miss är ett tungt slag för svensk fotboll.

-Det slår mot allt det goda som ska bygga vår konkurrenskraft, mästerskapen är de stora penninginsamlarna på herrsidan. Så effekten av att missa en gång är att du förlorar en hel del pengar. Börjar du missa varje gång kommer du helt enkelt resursmässigt att ligga på en lägre nivå än andra,  sade Fredrik Reinfeldt.

Janne Andersson har nu missat två mästerskap i rad, VM i Qatar i somras och nu EM, den lilla halmstrå som finns kvar är inte värt att nämnas. Lägg till fiaskot i Nations League där blågult fallit ned i C-gruppen.

Fredrik Reinfeldt igen:

-Den risk du löper är att det slår mot utvecklingsinsatser, mot föreningsutveckling. Allt det goda som ska vara vår konkurrenskraft. Allt som kan bli extra allting, som vi kan utveckla svensk fotboll med. Så det ärliga svaret är att det spelar väldigt stor roll ( att kvala in till EM).

Ny ledning ska värva nya

Fredrik Reinfeldt, och SvFF:s landslagschef Jens T Andersson, är de som ytterst ansvarar för landslagets ledningsfunktioner. SvFF-styrelsen ska också rekrytera en ersättare för Håkan Sjöstrand. 

 

Fotbolls-Sverige har jublat, men allt har ett slut. Självklart ska ny kapten rekryteras omgående. SvFF bör träffa en ekonomisk uppgörelse med Janne Andersson och lösa honom från det kontrakt som går ut sommaren 2024.

Hans månadslön är idag 361 000 och uppgifter från Skatteverket visar en förvärvsinkomst på  4 300 000 miljoner kronor. 

I uppsnacket i media inför mötet med Österrike lät Janne förstå att han mottagit, men tackat nej, till ekonomiska ”monstererbjudanden”.  Med motivering att han redan hade världens bästa jobb.

Fokus vänds nu ännu starkare än tidigare mot damlandslaget och dess förbundskapten, Peter Gerhardsson, med ett färskt VM-brons i bakfickan och redo för OS-kval, Paris nästa sommar. 

Första uppgiften är världsmästarna Spanien i Göteborg den 22 september, direkt i SVT 2, 18,15. I Sveriges kvalgrupp finns även Schweiz och Italien. Lagen möts i dubbelmöten och endast gruppsegraren kan boka OS-biljett. 

Damerna har ett OS-silver från Tokyo att försvara och räkna med fortsatt stor  uppslutning kring Sveriges fotbollsdamer. Det är dessa som nu är nummer ett på SvFF-kansli i Arenastaden.

 VM-bronset gav en förbundsintäkt på 26 miljoner från FIFA, det internationella förbundet, den högsta ersättningen någonsin. Varje spelare i det svenska laget belönades med 2,1 miljoner kronor. 

Idealisk förbubdskapten

I jämförelse med Janne Andersson är Peter Gerhardsson rejält underbetald med en årsinkomst på 2,7 miljoner kronor.  Då har han ändå  lyft sin lön rejält från 2019 då hans ersättning uppgick till 1,3  miljoner kronor.

-Jag jagar lycka, jag jagar att var nöjd med livet, mer än att jag måste ha lika mycket eller mer än andra, har Gerhardsson sagt i intervjuer.

 En egentligen idealisk förbundskaptenen – rena drömmen för ekonomiansvariga.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja