"Matcher först i september..."

Än slank han hit, än slank han dit, än slank han ner i diket. Ni kan väl den där barnvisa.

Nu kan man applicera den på Svenska Fotbollförbundet och jakten på ny förbundskapten...För nu framkommer att inte heller norrmannen Ole Gunnar  är aktuell längre -  och uppgiften kommer från Norge… Där uttalar sig Kim Källström,, numera fotbollschef på SvFF,. Han ooch uppger att det spåret är avslutat.

En nationalarena, ett antal intresserade spelare, En nationalsång - bara en förbundskapten som saknas. Dock inte så bara med den saken...

- Bättre att säga att han inte är en kandidat längre, påstås Kim ha sagt.

– Vi kan inte gå in på detaljerna men vi kom inte fram på alla punkter. Då är det bättre att säga att han inte är en kandidat längre och vi går vidare med andra tankar och spår.

Ingen brådska...

I nuläget finns det ett antal kandidater enligt Källström, som medger att SvFF vill ha en ny förbundskapten i vår.

– Det finns en vilja från vår sida att vi ska ha en förbundskapten klar till mars men våra tävlingsmatcher börjar i september. Så svaret är att vi behöver ta den tid som behövs för att få fram den bästa kandidaten. Med det sagt är målbilden är att det ska bli klart så fort som möjligt, säger Källström.

Vidare medger Källström att det både kan bli en svensk och en utländsk tränare.

Fredrik sa också nej

En annan person som har nämnt som tänkbar är förre storspelaren, Fredrik Ljungberg.

Han är inte heller aktuell.

- Sådana här saker vill man kanske egentligen inte prata om så mycket, och jag ska fatta mig ganska kort. Det är klart att någon kontakt togs väl, men det är ganska längesedan, så det kan jag väl ändå säga, sa han bestämt i lördagens Premier League-sändning. I Viaplay. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med sikte på SHL har Djurgården Hockey AB tagit in 12 310 000 kronor i en så kallad riktad nyemission av aktier. Sista datum var 31/12 2024 och vd. Matthias Sånemyr  meddelar att 352 personer/företag tecknat aktier om minst 10 000 kronor.

Aldrig tidigare har ett svenskt landslag värderats så högt som det Tre Kronor som natten till torsdagen, 02 00, inleder Four Nations Cup mot Kanada i Bell Centre i Montreal.

De 23 spelarnas värde uppgår till 162 710 000 dollar eller motsvarandesvenska kronor 1,8 miljarder svenska kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.