Tiger Woods tillbaka på golfbanan

Tiger Woods är tillbaka på golfbanan. Han står till och med som värd för Genesis Invitational på Riviera CC utanför Los Angeles de närmaste dagarna. Och han utmanas faktiskt av en svensk, av de utvalda 70 världsstjärnorna som sneglar mot förstaplatsen som belönas med 43 miljoner.

Tiger Woods är tillbaka på golfbanan - ocg då kommer även tusentals åskådare.hits Här ses han på Riviera Country utanför Los Angeles, där statusfyllda ClubGenesis Invitational inleddes på torsdagskvällen. Foto: Ryan Kang APP Photo.
Woods kom till spel i tre majors förra säsongen och spelade sedan även i sin egen tävling, Hero, World Challenge, på Bahamas. Han har hela tiden deklarerat han ska försöka spela några majors och ytterligare några tävlingar i år, om hans kropp håller

Ingen Woods i röd nike-tröja

Det är en ny och annorlunda Woods – utan sin mångårige caddie, Steve Williams, som fick sparken i höstas och nu är ersatt  med Lance Bennnett, Och även utan "livsponsorn", Nike, som enligt uppgift ska ha berikat stjärnan med totalt 500 miljoner dollar under deras mångåriga partnerskap som inleddes för 27 år sedan. Å andra sidan beräknas Nike ha tjänat åtskilliga miljarder dollar på den uppgörelsen.
’Nikes grundare, Phil Knight upplevde en feeling när han träffade den unge Woods i ungdomen och av deras handslag uppstod tidernas affärssucce i den penningstinna golfen.
På plats i Los Angeles finns också Ludvig Åberg som till med bedöms att vara en spelare för toppstriden.
Ludvig anses också ha chans ppå toppstriden.
Ola Lindgren, huvudtränare för herrlandslaget har gjort en ranking av svenska toppspelare under åren.
 I Dagens Nyheter hävdar han hur Ludvig kan efter Henrik Stenson, Robert Karlsson, Jesper Parnevik och Alex Norén bli femte svensk att rankas som tia eller bättre på världen. 
– Ludvig är diamanten i gänget, betonar Ola Lindgren som har följt ynglingen från Eslöv i flera år.
– Hans karriär är helt fantastiskt, naturligtvis. 
.
– Det som hände med hans proffsdebut och övergången var inget som någon ens kunde ha hoppats på. Det är unikt.
”Det finns ingen formel för att få fram en topp 50-spelare i världen, det ligger mycket på individen också”, säger Ola Lindgren.
Ludvig är i dag elva på världsrankingen, där enbart fyra svenskar varit högre under åren. 

Svenskarnas världsranking

Fakta visar:
Henrik Stenson: 2 (2014).
Robert Karlsson: 6 (2008).
Jesper Parnevik: 7 (2000).
Alex Norén 8: (2017).
Ola Lindgren fortsätter i DN:
– Han är en kille som gått igenom hela den svenska modellen, han har gått hela vägen genom riksidrottsgymnasium, pojklandslag, herrlandslag och blivit proffs, 
Till saken hör  att han som 20-åring rankades trea i sin åldersgrupp i Sverige…
"vi måste ha tålamod

– Det är jäkligt kul att det är just Ludde som har lyckats. Han är världens mest ödmjuka och trevliga person. Det är också ett  bevis på att man ska stå lugn när det blåser eller när man har lite motgångar – resultaten kommer.

"Vi måste ha tålamod"

Ola Lindgren ser förändringar över tid:

-Efter en tid där spelare som Henrik Stenson och Robert Karlsson firat stora framgångar – var det ganska tunt på återväxten.

– Vi var öppna tidigt med att det skulle bli sämre. 70-talisterna var urstarka, 80-talisterna en liten grupp

– Vi är en ganska liten nation så det kommer gå lite i vågor. Och det tror jag att vi måste acceptera, säger han.

Fakta

Ludvig Åberg är tia efter första rundan på Riviera Country Club i Kalifornien.  Han noterade 68 slag, tre under par, med fem birdies och två bogey och behövde fyra slag mer än amerikanen Patrick Cantlay.  

Tiger Woods följdes av många åskådare och behövde 72 slag och har en 49:e plats.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med  förbättrade villkor.

Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.