Bilförsäljaren tar hand om klubban
En pensionerad bilförsäljare från Bromma, Peter Wiklund, 66 år, har valts till ny ordförande i SHL-klubben Leksands IF. Han efterträder Mats Ekelund som valt att lämna efter endast ett år på posten.
-Jag är trött, nu blir det lugnare i mitt liv. När jag kommer hem ska jag kasta mig i Västannorrstjärnen och svalka ner mig, sade Mats Ekelund efter stämman till Falu-Kuriren.
En pensionerad bilförsäljare från Bromma, Peter Wiklund, 66 år, har valts till ny ordförande i SHL-klubben Leksands IF. Han efterträder Mats Ekelund som valt att lämna efter endast ett år på posten.
-Jag är trött, nu blir det lugnare i mitt liv. När jag kommer hem ska jag kasta mig i Västannorrstjärnen och svalka ner mig, sade Mats Ekelund efter stämman till Falu-Kuriren.
Våren och sommaren 2023 var det hela havet stormar i föreningen. Fyra mötestillfällen krävdes för att få en styrelse på plats i den ideella föreningen och bolaget Leksands IF AB. Hot och trakasserier och supportrars försök att ”kidnappa” föreningen var en följetong i dalabygden.
Mats Ekelund har haft klubban i både den ideella föreningen och i bolaget. Det blev för mycket.
- Min slutsats är att det blev för mycket att ratta två styrelser. Jag var delvis omedveten vad jag gav mig in på, erkänner Mats Ekelund, född skåning, bankman i grunden och med sommarbostad i Dalarna.
Peter Wiklund har sommarhus i Tällberg och var ledamot i styrelsen i början av 2010-talet. Han är bördig från Borlänge.
Vid stämman var han försiktig med vad som blir viktigast att börja med.
-Jag vill återkomma med det, när jag har organisationen klar för mig, sade Peter Wiklund.
En besvärande kvarnsten är det ekonomiska utfallet för säsongen 2023-2024 minus 11,5 miljoner före skatt. Före årsmötet ifrågasattes vd. Andreas Hedblom, men Mats Ekelund betonade ännu en gång att styrelsen hatt fullt förtroende för Hedblom. Därmed kunde ansvarsfrihet beviljas och ingen reserverade sig mot beslutet.
En motion om digital röstning fick bifall på tre att- satser, och avslag på två, enligt styrelsens motionssvar. Anders Ahlgren, centerpolitiker, och som väckt frågan var nöjd.
-Det gick enligt plan. Vi ville ha en utredning för att säkerställa att ingen enkelt kan ta över Leksands IF genom digital rösträtt. Om föreningen blir utsatt för en attack ska vetskapen finnas för hur man ska agera, sade Ahlgren.
Kommande fredag, den 5 juli, har Leksands IF Ishockey AB, sin årsstämma. Eftersom Mats Ekelund inte är valbar väntas Anders Gärdback, 52, år, bosatt i Djura utanför Leksand, föreslås som ny ordförande.
Han har över 20 års erfarenhet som företagsledare och är i dag ordförande för Moderskeppet, ett digitalt utbildningsföretag.
-Jag har haft dialog med valberedningen, och mitt beslut har mognat fram. Jag måste känna att jag har något att bidra med, förklarat Anders Gärdback.
Utöver Mats Ekelund lämnar även företagaren och entreprenören Keith Karlsson, Borlänge styrelsen. Tidigare spelaren Tobias Forsberg, som skadades svårt vid en seriematch 2018, föreslås väljas för en ny mandatperiod.
Vad som återstår att se är om de stridande falanger av anhängare som utgör Leksands Superstars kan godkänna valberedningen arbete och de nya styrelser som nu valts.
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.