Futtiga 3,7 miljoner för en talang

Spektakulära The Sphere i Las Vegas, byggkostnad 2,3 miljarder dollar, och med plats för 18 600 åskådare är skådeplats för helgens NHL-draft, eller spelar auktion där de 32 NHL-lagen väljer spelare för framtiden. Två svenska spelare har valts som nummer ett, Mats Sundin, 1989 och Rasmus Dahlin 2018.

Platser står tomma i ett antal NHL-lag.

 

Draften gäller främst 18-åringar födda mellan 16 september 2005 och 15 september 2006.
  Den svenska årskullen bedöms som svagare än tidigare år och det överraskar om någon  väljs i första rundan.  Förra året valdes Leo Carlsson som nummer två av Anaheim,  han belönades direkt med ett NHL-kontrakt till ett värde av  10  miljoner kronor årligen,  som kan stiga till 30 miljoner om olika bonusar faller in.
 Lagen väljer i viss turordning, baserat delvis på tabellplacering under säsongen. De kan även byta val med varandra eller använda som ”försäljning”  San José Sharks, poängmässigt sämsta lag väljer först, följt av Chicago och Anaheim. Årets Stanley Cup mästare, Florida Panthers, är sista lag vid valurnan i första rundan.
Så pass många som sex svenska spelare valdes i första rundan förra året.
 NHL Central Scouting rankar Växjö Lakers J 20-back Leo Sahlin Wallenius främst av svenska spelare, dock utanför första rundan. 
Andra namn som ligger högt är Djurgården center Linus Eriksson, Modo-forwarden Oscar Pettersson samt ännu en Växjö-spelare, backen Alfons Freij, HV 71:s Gabriel Eliasson och Färjestads Jack Berglund, son till förre spelaren, Christian Berglund. Inte sedan 2010 har en draft genomförts utan att en svensk spelare gått i första rundan. 
Vi ska inte bli förvånade om två norska spelare går redan i första rundan, något som aldrig hänt tidigare, det är duon Stian Solberg, kommande säsong i Färjestad och hans landsman Michael Brandsegg-Nygård, nu i Skellefteå efter en stark säsong i Mora.
Totalt väntas 25-30 spelare, som hade SHL som hemvist förra säsongen, få sina framtidsdrömmar uppfyllda. En av dessa är backen, tjecken Dominik Badinka,  18 år, han spelade 33 matcher för Malmö Redhawks och i Sydsvenskan vittnar sportchef Björn Liljander om NHL:s stora intresse.
-Min telefon har gått varm, jag har väl haft samtal från samtliga 32 klubbar, de gräver på djupet och de vill veta allt.  Hans uppträdande överhuvudtaget, mot andra spelare och så vidare. De lyfter på motorhuven, det är många karaktärsfrågor, berättar Björn Liljander.
På senare år har uppmärksammats att NHL-draftade spelare varit inblandade i olika skandaler i ungdomsåren.
-Har mobbning förekommit? Då är det direkt ett big no-no, säger Liljander.
Den högsta tillåtna lönen för NHL-lagen att erbjuda spelare, draftade  2024 och 2025,  är 975 000 dollar eller 10, 3 miljoner kronor.
  Den svenska klubben, och ytterligare två tidigare klubbar, bland annat moderklubb, , får ekonomisk del av det NHL-avtal som det svenska förbundet, och ett antal europeiska nationer tecknat med NHL.
Jämfört med fotbollens summor är ersättningen till  ishockeyns klubbar pinsamt låg.  Här utgår 3,7 miljoner i ersättning per spelare som skriver NHL-avtal. 
Draftetta i helgen väntas bli Kanadas Macklin Celebrini,  frontspelare i Kanadas segrande JVM-lag i Göteborg vid årsskiftet, 8 poäng (4+4) var hans poängskörd där. Under säsongen har han öst i poäng för Boston University.
Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja