"Men det blev propaganda för pingis"

Beslutsamt ställde de sig där ch vek inte med blicken när de såg motståndarna på andra sidan bordet. Ingen kan säga annat att det svenska pingislandslaget inte gjorde allt allt vad de förmådde.Men de mötte världensfrämsta spelare i OS-finalen. Kina styrde och ställde i finalen och erövrade guldet. Tapopra svenskar tvingades konstera faktum.

Förbundskapten JörgenPersson försöker peppa Kristian Karlsson och Anton Källberg vid OS-finalen, men uppgidten att beasegra Kina var övermäktig. Pingisgänget gladde sig ändå att många ungdomar upptäckt pingis och många hemma i Sverige vill testa sporten.Foto: Jonas Ekströmer TT

Pingislandslaget har  väckt upp märksamhet  under veckorna i Paris och marknadsfört sporten.

– Jag tycker vi ska vara väldigt stolta över prestationerna vi gjorde i dag, betonade Truls Möregårdh. efter förlusten mot Kina i OS-finalen. Han kunde inte släppa nederlaget, oc'h kände sig obåde belåten över insatsen ochh han var ocks påverkadav rapporterna hemifrån om att ungdomar vill test sporten wfter att ha följt pingismatcherna i OS på tv.

Truls gjorde sig till talesman för landslaget, men  Anton Källberg och Kristian Karlsson kände sig också beklåtna efter att ha mottagit silvermedaljen efter en mycket tapper insats mot Kina.

Truls åker hem med två silvermedaljer. Det överträffade helt hans tro på vad som kunde hända i OS innan han väl kom till OS.

- Jag är superstolt över mig själv. Att komma till mitt första OS och få ta två medaljer… det ska inte gå

.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens lobbyingarbete, för att fasa ut Riksidrottsförbundets, RF:s kritiserade bidragstak , har misslyckats. I stället föreslår Riksidrottsstyrelsen, RS, att ”taket” behålls men höjs från 10 till 12 procent. 

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.