Truls svarade för den verkliga bragden
Fan också! Han var lite för bra den jäveln.
Fan Zhendong, världsmästare i singel två gånger, tog det olympiska guldet efter en uppvisning av sällan skådat slag.
Men det hade aldrig blivit en oförglömlig final utan det lilla bollgeniet från Eslöv, Truls Möregårdh.
Han har svarat för den största svenska bragden i Paris-OS. Han kommer att bli belönad därefter.

Det brukar nästan alltid vara guld som krävs för att belönas med Svenska Dagbladets bragdmedalj, men man kan ju läsa de där statuterna lite som man vill, och om man kommer oseedad till en olympisk tävling i världens största idrott (både vad gäller nationer och utövare) och får den svårast tänkbara lottningen, tar sig till final mot idel högre rankade spelare och dessutom svarar för ett idrottsartisteri i världsklass, ja, då lämnar man OS som den störste i den svenska truppen.
Han prövade allt
Jag gillade aldrig när bordtennisens makthavare ändrade spelreglerna och halverade seten genom att lämna den klassiska räkningen till 21; det skapade ett mera stressigt och hetsigt spel, svårt att komma igen om man tappar för många bollar. Utom om man heter Truls Möregårdh som gång på gång, med vågat, modigt spel, plockat ifatt setboll efter setboll. Han vann det första setet, gav sig först efter 9-11 i de två efterföljande, så följde de två sista med siffrorna 8-11. Lite uppgivet på slutet.
Men som han spelade, med en variationsrikedom som ingen annan spelare i turneringen eftersom han visste att det är precis så man kan chocka och skaka om de kinesiska slagmaskinerna. Han kunde ta emot den välförtjänta silvermedaljen i förvissningen om att han prövade precis allt han hade i sin verktygslåda, vart enda litet redskap, varenda mejsel, varenda skruvnyckel, ja, till och med den hammare han har i sin forehand, han hittade vinklar och vrår där han försökte gömma undan bollen utom räckhåll för kinesen, men, Fan heller, han var där också.
Zhendong spelade nästan ofattbart bra, men Truls gav honom en match och det blev en av de absolut bästa man sett. Tror till och med att J O Waldner, olympiavinnare från Södra Station i Barcelona 1992, tyckte om det han såg. Det här var pingis i hans anda.
Ett mäktigt motstånd
Sverige är egentligen det enda land i världen som i omgångar kunnat utmana Kina, där pingisen proklamerades som nationalsport redan av Mao Zedong, ja där den anses vara mera än en sport; en kulturföreteelse som skall vårdas ömt. Det sägs att var sjunde kines äger ett pingisbord, det brukar sitta över 300 miljoner kineser framför TV-apparaterna för att följa de stora mästerskapen. Landet anses ha de allra bästa tränarna i världen, de mest utvecklade träningsmetoderna, för dem som anses vara aktuella i landslaget letar man upp andra spelare på hög nivå som får vara ”klon”, s k Blue Partners, d v s med sin spelstil påminna om de motståndare som väntar kineserna.
Det är väl inte uteslutet att någon de närmaste åren får ”spela” svenske Truls Möregårdh för att utröna hur man skall undvika att överraskas av ett så uppfinningsrikt bollfenomen. Det finns inget land med ett så finmaskigt nät för att fiska fram nya talanger som Kina. Löftesrika 11-åringar lämnar sina familjer och flyttar långt, långt hemifrån för tuffa internatläger där de kanske bara får träffa sina närmaste några gånger om året. Ser man statistiskt så har det delats ut 47 guldmedaljer i singel och dubbel under 2000-talet. Kina har vunnit 44. Det var mot detta mäktiga motstånd som Truls ställdes redan i andra omgången och lyckades ta sig förbi detta omöjliga hinder och slutligen nå finalen. Det kan bli både Bragdguld och Jerringpris av det.
Med glimten i ögat
Det blev till slut Fan Zhendongs styrka, jämnhet och tempo som knäckte svensken. Ibland hann han inte med i svängarna. Men ändå; vilket backhandförsvar, vilka bolldueller. Tyvärr förlorade Truls alla de långa slagväxlingarna. Det som charmar är också hans sätt att lurars och att det finns en liten glimt i ögat hos honom mitt under framgångsropen och besvikelsesuckarna. Det var helt underbart att se bilden av hans ansikte, leendet som sprack upp när han lyfte en skruvad boll ända nerifrån golvet som studsade på kinesens sida och vände tillbaka utan att Fan nådde den. Det var som att Truls insåg att den här matchen är på väg att gå mig ur händerna men vi kan väl ha lite roligt på vägen ut. Lite lekfullhet mitt i allvaret. Så befriande skönt.
Det blir naturligtvis så att Armand Duplantis vinner stavhoppet, det finns ju egentligen inga konkurrenter längre. Så bragdmomentet är redan överspelat där. Fenomenet Sarah Sjöström är förstås värd allt efter sina två guld men hon har redan fått Bragdmedaljen två gånger och kan inte få den igen. För mig kommer Truls Möregårdh att vara detta OS stora svenska behållning. Han har gett oss olidlig spänning och uppiggande underhållning på allra yppersta nivå.
Han mötte en Fan men han är en liten underbar jävel.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.
Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda.
Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.
- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.