Hennes sjukamp fortsätter utanför banan

Efter konkursen i Järvsö  satsar nu Carolina Klüft som moderator och programledare. Närmast är hon högaktuell vid Itvå stora arrangemang. 

Först gäller drottsgalan  den 20 januari på Strawberry Arena,  där hon blir programledare tillsammans med Måns Zelmerlöw 

Sedan tar hon sikte på Nordic Sustainability Arena (NoSA) i  Åre den 7–8 mars.. En konferens där företrädare för idrott, forskning och näringsliv samlas för att  diskutera fakta runt framtidens vitavintrar.

Från fsjukamp på friidrottsscenen till sjukamp i underhållniingsbranschen

Närmast ska Carolina Klüft tiillsammans med Måns Zelmerlöw leda Idrottsgalan

Några av Sveriges mest välkända vinteridrottare, forskare och näringslivsledare deltar i syfte att  skapa en mötesplats för att skydda framtidens vintrar.

Carolina Klüft tar rollen som konferensens moderator.

- Att kombinera idrottens kraft med vetenskap och näringsliv är en fantastisk möjlighet. Jag ser fram emot dagen som förhoppningsvis kommer ge många nya insikter och kraft att agera, kommenterar Carolina Klüft.

Annars har hon också jobbet som  som verksamhetschef på Generation Pep.där hon började 2019, En syssla därdet också ingår att medverka  i styrgruppen för Göteborgs universitets.

Och om ni kommer ihåg - hon var expertkommentator på Stadion ochmedverkade  i TV-dtudion opn vid OS i Paris i somras. 

Annars var det meningen att livet skulle ta en annan utveckling från 2020,  Då förvandlades  det  det tidigare behandlingshemmet och vandrarhemmet Nordsjögården till Camp Järvsö med bolaget Springtime Travel, paret Carolina och Patrik Klüft samt Cecilia Gustafsson och Peppe gick Lindholm från Järvsö gick ihop och köpte fastigheten och skapade camp Järvsö.

Men de tvingades inse att jkonferensbranschen är tuff  med en pressande konkurrens.

En oktobermåndag fanns ingen annan utväg än konkurs.

Ägarna skrev på hemsidan:

”Vi vill rikta vårt varmaste tack till alla er som har varit en del av vår resa. Det har varit en utmanande resa att starta en ny verksamhet, och vi visste att det skulle bli tufft. Men ingen av oss kunde förutse de ekonomiska påfrestningarna med höga räntor, elkostnader och en osäker samhällsekonomi. Trots allt har den sista tiden varit fantastisk. Vi har fått uppleva fullbokade helger, nöjda gäster och en otrolig stämning, men tyvärr har det inte räckt för att klara av våra ekonomiska åtaganden”.

Karro ska göra Idrottsgalan och vintyerkonferensen i Åre där hon få sällskap av fler kända personer från idrotten. Som  Charlotte Kalla, Anna Ottosson Blixth och André Myhrer. Och en rad experter och företagsledare.

Bakom satsningen står världscupen i Åre och svenska skidförbundet. Grundande partners är Vattenfall, Skistar och DLA Piper som länge arbetat med vintersport.

–    Med Nordic Sustainability Arena samlar vi de främsta krafterna för att skapa konkreta lösningar. Vi är stolta över att presentera ett så starkt program, säger Olle Danielsson, VD för alpina världscupen i Åre.

Nordic Sustainability Arena är tänkt att blii en årlig, internationell samlingspunkt där sport, forskning, näringsliv och samhällsaktörer samlas för att bidra till global klimatomställning. Genom gemensamma insatser kan vi stärka vintersportens framtid och visa hur evenemangens kraft kan bidra till att bevara snön och vintrarna för kommande generationer.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen