Vintersport ska räddas - krävs agerande
8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.
Med ett mål om att skydda framtidens vintrar anordnar världscupbolaget i Åre (Svenska Skidförbundet Events AB)* Nordic Sustainability (NoSa) Arena för första gången i samband med de alpina världscuptävlingarna i mars. NoSa välkomnar alla som vill hitta lösningar för att minska risken för att klimatförändringarna eskalerar och samlar företagsledare, idrottsorganisationer, forskare och samhällsaktörer som vill ta täten i arbetet för en omställning mot en mer hållbar framtid inom planetens gränser.
– Under Nordic Sustainabsaility Arena samlas de främsta krafterna för att skapa konkreta lösningar för idrotten och samhället. Det här är angelägna frågor för Svenska Skidförbundet och vi är både stolta och glada över att kunna presentera ett så starkt program under NoSa, säger Pernilla Bonde, generalsekreterare för Svenska Skidförbundet.
Initiativet NoSa vilar på en vetenskaplig grund och genomförs i samarbete med Stockholm Resilience Centre: Ett forskningscentrum anslutet till Stockholms universitet och Beijer Institute of Ecological Economics. Bakom satsningen står världscupen i Åre och Svenska Skidförbundet. Grundande partners är Vattenfall, SkiStar och DLA Piper som länge arbetat med vintersport.
Nordic Sustainability Arena ska bli en årlig, internationell samlingspunkt där sport, forskning, näringsliv och samhällsaktörer samlas för att bidra till global klimatomställning. Genom gemensamma insatser kan vi stärka vintersportens framtid och visa hur evenemangens kraft kan bidra till att bevara snön och vintrarna för kommande generationer. Nordic Sustainability Arena vilar på forskningsmässiga grunder och utgår från att agera för de Globala Målen inom Planetens Gränser.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar