Helen Alfredsson stämmer Kenta

Nu har golfstjärnan Helen Alfredsson valt att stämma Kent ”Mr Magic” Nilsson då hon vill riva upp bodelningen.

– Vi hade ett samboavtal som nu är borta.

De träffades 1999 på Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilssons bröllop. Sex år senare gifte sig hockeyikonen Kent ”Mr Magic” Nilsson, 68, och tidigare golfstjärnan Helen Alfredsson, 59. Men efter elva år var skilsmässan plötsligt ett faktum. Exmakarna hittade sedan tillbaka till varandra och levde som sambor fram till 2023 då de valde att separera.

Golfintresset förenade de båda från början. Foto; Jeff McIntosh

Nu har Helen Alfredsson stämt Kent Nilsson. Tidigare i veckan inkom handlingar till Varbergs tingsrätt som visar att hon vill riva upp bodelningen. Hon motsätter sig till att exsambon ska tilldelas halva fastigheten i Kungsbacka samt att hon ska betala ett kontantbelopp till honom om 391 796 kronor.

När Sportbladet når Helen Alfredsson förklarar hon vad som har hänt och hur tankarna går.

– Han vill ha kontantsumman och halva huset. Men vi har haft ett samboavtal och huset har varit mitt. Det var inga konstigheter med det. Det som var hans grejer var hans grejer och det som var mina grejer var mina grejer. Huset och lagfarten står på mig och jag har även betalat alla ombyggnationer och förbättringar, säger Helen Alfredsson och fortsätter: 

– Men nu är samboavtalet borta. Men Kent vet precis vad som var mitt och vad som var hans och han var här i huset i två och en halv dag och hämtade alla grejer. Han tog bland annat viner, två grillar, sju gasolgastuber, ogräsmedel och häftapparater. Men självklart får han ta grejer som han har betalt för, det var ju det som stod i samboavtalet vi hade. Det har jag aldrig nekat honom till.

– Han tycker han ska ha halva fastigheten och menar att det är vanligt samboavtal som gäller och att han då är berättigad till halva huset. Jag sa också till min advokat att jag inte heller vill betala för grejer som han redan har tagit från huset. Det verkar ju jättekonstigt.

Helen Alfredsson förklarar att hon bara vill att alltsammans ska få ett avslut.

– Jag är inte stridslysten och hoppas nu bara på att rättvisan ska segra. Jag vill inte ha någonting från Kent utan vill bara gå vidare med mitt liv – utan honom.

Sportbladet har även varit i kontakt med Kent Nilsson som är fåordig om situationen.

– Det där har vill jag inte kommentera. Så nej, jag har inga kommentarer. 

Kent Nilsson som var aktiv fram till 1997 är en av Sveriges största ishockeystjärnor och under sin karriär spelade han 553 NHL-matcher. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Henrik Stenson, Robert Karlsson, Freddie Jacobson, Johan Edfors, Michael Jonzon och Mikael Lundberg – de stod bakom golfens genombrott i Sverigesp Nu är desamlade och alla medverkar  i veckans seniormajor på The Concession Golf Club i Florida.

För Henrik Stenson blir det ett första framträdande på seniortouren efter att han fyllt 50 år i början av april.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen