Helen Alfredsson stämmer Kenta
Nu har golfstjärnan Helen Alfredsson valt att stämma Kent ”Mr Magic” Nilsson då hon vill riva upp bodelningen.
– Vi hade ett samboavtal som nu är borta.
De träffades 1999 på Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilssons bröllop. Sex år senare gifte sig hockeyikonen Kent ”Mr Magic” Nilsson, 68, och tidigare golfstjärnan Helen Alfredsson, 59. Men efter elva år var skilsmässan plötsligt ett faktum. Exmakarna hittade sedan tillbaka till varandra och levde som sambor fram till 2023 då de valde att separera.
Nu har Helen Alfredsson stämt Kent Nilsson. Tidigare i veckan inkom handlingar till Varbergs tingsrätt som visar att hon vill riva upp bodelningen. Hon motsätter sig till att exsambon ska tilldelas halva fastigheten i Kungsbacka samt att hon ska betala ett kontantbelopp till honom om 391 796 kronor.
När Sportbladet når Helen Alfredsson förklarar hon vad som har hänt och hur tankarna går.
– Han vill ha kontantsumman och halva huset. Men vi har haft ett samboavtal och huset har varit mitt. Det var inga konstigheter med det. Det som var hans grejer var hans grejer och det som var mina grejer var mina grejer. Huset och lagfarten står på mig och jag har även betalat alla ombyggnationer och förbättringar, säger Helen Alfredsson och fortsätter:
– Men nu är samboavtalet borta. Men Kent vet precis vad som var mitt och vad som var hans och han var här i huset i två och en halv dag och hämtade alla grejer. Han tog bland annat viner, två grillar, sju gasolgastuber, ogräsmedel och häftapparater. Men självklart får han ta grejer som han har betalt för, det var ju det som stod i samboavtalet vi hade. Det har jag aldrig nekat honom till.
– Han tycker han ska ha halva fastigheten och menar att det är vanligt samboavtal som gäller och att han då är berättigad till halva huset. Jag sa också till min advokat att jag inte heller vill betala för grejer som han redan har tagit från huset. Det verkar ju jättekonstigt.
Helen Alfredsson förklarar att hon bara vill att alltsammans ska få ett avslut.
– Jag är inte stridslysten och hoppas nu bara på att rättvisan ska segra. Jag vill inte ha någonting från Kent utan vill bara gå vidare med mitt liv – utan honom.
Sportbladet har även varit i kontakt med Kent Nilsson som är fåordig om situationen.
– Det där har vill jag inte kommentera. Så nej, jag har inga kommentarer.
Kent Nilsson som var aktiv fram till 1997 är en av Sveriges största ishockeystjärnor och under sin karriär spelade han 553 NHL-matcher.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar