Christer Gardell öppnar plånboken igen

Sluta stödja ”konstiga influencers” och stöd Sverige genom elitidrott. Det är Christer Finansmannen  Christer Gardells budskap vid dagens  avslöjander att han vill stödja flera idrottare. I förra veckan tillkännaa på "några miljoner".gav han att  Svenska Basketbollförbundet  skulle få 3 miljoner. Nu riktar han sitt stöd till tre skidåkare, Jonna Sundling, Edvin Anger, och Emma Rimbom som få del

Christer Gardell har alltid gillast skidåkning och det är ett skäl till att han nu vill stödja tre skidåkare i landslaget.

"Skidåkarna får under tre år ”några miljoner” säger Christer Gardell till DN, där han förklarar:

– Jag kommer att hjälpa fler elitidrottare framöver. Villkoren för elitidrottare har försämrats rätt rejält i Sverige under många år.

Han har en förhoppning om att flera välbärgade människor ska öppna plånboken och gynna idrottare.

– Jag uppmuntrar verkligen personer som är i min situation och har finansiella förutsättningar att göra det. De elitidrottare som satsar måste känna att de har stöd. För det är korta karriärer och ett enormt hårt arbete som krävs.

”Jag blir så himla glad när jag får ett sånt här kvitto på att det jag levererar i skidspåret verkligen uppskattas. Jag viger ju all min tid och kraft för att utvecklas och lyckas prestera bra med den svenska flaggan på bröstet”, säger jonna Sundling i en kommentar.

”Jag blir så himla glad när jag får ett sånt här kvitto på att det jag levererar i skidspåret verkligen uppskattas. Jag viger ju all min tid och kraft för att utvecklas och lyckas prestera bra med den svenska flaggan på bröstet”, säger jonna i en kkommentar.

Garddell fortsätter:

– Jag uppmanar också företagarna i Sverige att hjälpa våra elitidrottare. Företagen får inte sitta och räkna på om det ger någon direkt marknadsföringseffekt. Det här är ett socialt ansvar och en viktig del för Sverige. Företagen måste gå tillbaka till att sponsra elitidrott och inte dra bort en massa pengar. Det är nästan som att det har blivit något negativt med att sponsra elitidrott, vilket är helt fel.

– Idrotten är en viktig del av samhället, för folkhälsan och det integrationsarbetet vi har framför oss. Och utan elitidrott kommer breddidrotten att krympa, säger Gardell.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Här är nyheten som skakar om ettan i Allsvenskan. Klubbdirektören Martin Malmberg lämnar Sirius med omedelbar verkan.

Det här väcker reaktion och frågetecken i fotboll.Sverige,

"Ett gemensamt beslut", heter det från klubben, men många vill veta mera. Varför - ovch på vem tog initiativ?

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Lugnet är platsen för VM i vinter. Arrangörerna vill tro på ett lyckat arrangemang, men planeringen flyter inte alls som alla hoppades. 

Inget tv-bolag har accepterat prislappen på VM.

Globala mediabolaget Infront media förhandlar för internationellla skidförbundets räkning men har ännu inte nått resultat. 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Det svenska medieföretaget Sportway tar över medierättigheterna för Handbollsligan Dam och Handbollsligan Herr. Målet är att bygga en starkare och bredare närvaro för svensk elithandboll och och öka tillgängligheten  för entusiasterna. Alla matcher i elitligorna ska direktsändas.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja