Christer Gardell öppnar plånboken igen

Sluta stödja ”konstiga influencers” och stöd Sverige genom elitidrott. Det är Christer Finansmannen  Christer Gardells budskap vid dagens  avslöjander att han vill stödja flera idrottare. I förra veckan tillkännaa på "några miljoner".gav han att  Svenska Basketbollförbundet  skulle få 3 miljoner. Nu riktar han sitt stöd till tre skidåkare, Jonna Sundling, Edvin Anger, och Emma Rimbom som få del

Christer Gardell har alltid gillast skidåkning och det är ett skäl till att han nu vill stödja tre skidåkare i landslaget.

"Skidåkarna får under tre år ”några miljoner” säger Christer Gardell till DN, där han förklarar:

– Jag kommer att hjälpa fler elitidrottare framöver. Villkoren för elitidrottare har försämrats rätt rejält i Sverige under många år.

Han har en förhoppning om att flera välbärgade människor ska öppna plånboken och gynna idrottare.

– Jag uppmuntrar verkligen personer som är i min situation och har finansiella förutsättningar att göra det. De elitidrottare som satsar måste känna att de har stöd. För det är korta karriärer och ett enormt hårt arbete som krävs.

”Jag blir så himla glad när jag får ett sånt här kvitto på att det jag levererar i skidspåret verkligen uppskattas. Jag viger ju all min tid och kraft för att utvecklas och lyckas prestera bra med den svenska flaggan på bröstet”, säger jonna Sundling i en kommentar.

”Jag blir så himla glad när jag får ett sånt här kvitto på att det jag levererar i skidspåret verkligen uppskattas. Jag viger ju all min tid och kraft för att utvecklas och lyckas prestera bra med den svenska flaggan på bröstet”, säger jonna i en kkommentar.

Garddell fortsätter:

– Jag uppmanar också företagarna i Sverige att hjälpa våra elitidrottare. Företagen får inte sitta och räkna på om det ger någon direkt marknadsföringseffekt. Det här är ett socialt ansvar och en viktig del för Sverige. Företagen måste gå tillbaka till att sponsra elitidrott och inte dra bort en massa pengar. Det är nästan som att det har blivit något negativt med att sponsra elitidrott, vilket är helt fel.

– Idrotten är en viktig del av samhället, för folkhälsan och det integrationsarbetet vi har framför oss. Och utan elitidrott kommer breddidrotten att krympa, säger Gardell.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen