Domaren har 400.000 följare på nätet

Med över 400.000 följare i sociala medier och miljontals visningar av sina videor om livet som fotbollsdomare är 27-årigeTaib Sisic en viktig och mycket inflytelserik röst. På Idrottsgalan hyllas han som domare med ett unikt pris. Men så är han också en speciell persondet också en speciell person.

Domarna är alltid i fokus - och ibland behöver de visa det gula kortet och varna spelare.

Taib tilldelas ett domarpris för att han är en god ambassadör för domarkåren och inspirerar fler till att själva ta steget in i domarrollen. 

Han förklarar domarens roll

- Att prisas som domare gör mig oerhört glad och hedrad, säger Taib Sisic själv.

Via YouTube och andra sociala medier når Taib Sisic dagligen hundratusentals följare. Med ett tillgängligt, pedagogiskt och personligt innehåll ger Taib en inblick i domarvardagen, förklarar regler, bemöter fördomar och lyfter både utmaningar och glädjen i att vara domare. 

Hans arbete har bidragit till ökad förståelse och respekt för domarrollen – och inspirerat många unga att ta sina första steg som fotbollsdomare.

- Jag vill visa att domare är människor med en verklig passion för sporten och om jag kan få fler att våga börja döma eller se på domarrollen med nya ögon, då känns det väldigt meningsfullt

Priset uppmärksammar särskilt hur Taib Sisic på ett modernt och trovärdigt sätt använder digitala plattformar för att stärka fotbollens värdegrund och säkra återväxten av domare. 

Han ses är en viktig förebild i en tid där rekrytering och behållande av domare är en avgörande fråga för svensk fotboll. Med sitt engagemang både på och utanför planen har Taib visat hur domarrollen kan utvecklas och ta plats i det offentliga samtalet – till nytta för hela fotbollsrörelsen.

– För Scandic är idrotten central och vi är stolta över att tillsammans med Idrottsgalan få hylla en av de viktigaste funktionerna inom tävlingsidrott. Årets pristagare är en fantastisk inspiratör och ambassadör för domarkåren, säger Rickard Forsberg, sponsorchef, Scandic Sverige.

Passionerad inspiratör

- Att uppmärksamma domare i samband med Idrottsgalan är viktigt och numera självklart. I årets pristagare hittar vi ännu en riktigt god ambassadör och verkligt passionerad inspiratör. Taib Sisic är ett modernt föredöme, säger Stephan Rimér, VD Idrottsgalan.

Det här domarpriset  skall gå till en eller flera personer som i sitt domarutövande visar på ambition och strävan att alltid utvecklas men som också i sitt agerande är en förebild och visar på domarens avgörande roll för tävlingsutövande.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja