Domaren har 400.000 följare på nätet
Med över 400.000 följare i sociala medier och miljontals visningar av sina videor om livet som fotbollsdomare är 27-årigeTaib Sisic en viktig och mycket inflytelserik röst. På Idrottsgalan hyllas han som domare med ett unikt pris. Men så är han också en speciell persondet också en speciell person.
Taib tilldelas ett domarpris för att han är en god ambassadör för domarkåren och inspirerar fler till att själva ta steget in i domarrollen.
Han förklarar domarens roll
- Att prisas som domare gör mig oerhört glad och hedrad, säger Taib Sisic själv.
Via YouTube och andra sociala medier når Taib Sisic dagligen hundratusentals följare. Med ett tillgängligt, pedagogiskt och personligt innehåll ger Taib en inblick i domarvardagen, förklarar regler, bemöter fördomar och lyfter både utmaningar och glädjen i att vara domare.
Hans arbete har bidragit till ökad förståelse och respekt för domarrollen – och inspirerat många unga att ta sina första steg som fotbollsdomare.
- Jag vill visa att domare är människor med en verklig passion för sporten och om jag kan få fler att våga börja döma eller se på domarrollen med nya ögon, då känns det väldigt meningsfullt
Priset uppmärksammar särskilt hur Taib Sisic på ett modernt och trovärdigt sätt använder digitala plattformar för att stärka fotbollens värdegrund och säkra återväxten av domare.
Han ses är en viktig förebild i en tid där rekrytering och behållande av domare är en avgörande fråga för svensk fotboll. Med sitt engagemang både på och utanför planen har Taib visat hur domarrollen kan utvecklas och ta plats i det offentliga samtalet – till nytta för hela fotbollsrörelsen.
– För Scandic är idrotten central och vi är stolta över att tillsammans med Idrottsgalan få hylla en av de viktigaste funktionerna inom tävlingsidrott. Årets pristagare är en fantastisk inspiratör och ambassadör för domarkåren, säger Rickard Forsberg, sponsorchef, Scandic Sverige.
Passionerad inspiratör
- Att uppmärksamma domare i samband med Idrottsgalan är viktigt och numera självklart. I årets pristagare hittar vi ännu en riktigt god ambassadör och verkligt passionerad inspiratör. Taib Sisic är ett modernt föredöme, säger Stephan Rimér, VD Idrottsgalan.
Det här domarpriset skall gå till en eller flera personer som i sitt domarutövande visar på ambition och strävan att alltid utvecklas men som också i sitt agerande är en förebild och visar på domarens avgörande roll för tävlingsutövande.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar