Sponsorerna nobbar Stefan Holm

– Det är väl frågan om de siffrorna stämmer, men vill de betala 40 miljoner för hans namnteckning så är han värd det.Säger Stefan Holms om kollegan Christian Olssons lukrativa kontrakt. Själv har inte Stefan
- Jag trodde att det skulle bli annorlunda efter Lissabon när jag vann inomhus-VM (2001), men det hände inget då. Sen hoppades jag efter Birmingham när jag vann andra gången, men insåg att nej, det blir inget, erkänner Stefan Holm i Expressen..

Sportslig succé är inte lika med att sponsorerna står på kö.
Han har vunnit OS-guld, hoppat 2,40 och ligger i topp på listor över populära svenskar. Men vad hjälper det..
Sponsorerna upptäcker inte Stefan Holm.
- Det är lite på gång, men det är ju så. Det har varit mycket på gång genom åren...

Han är luttrad.
Hans agent Daniel Wessfeldt förmår inte hitta företagen som vill ha Stefan Holm som sin ikon.
– Stefan borde ha mycket mer sponsorer, han är verbal, begåvad och utåtriktad. Det är konstigt, och jag kan inte förstå det, säger Johnny Holm.

Stefan ser inte heller några egentliga skäl.
– Jag vet inte, och jag orkar inte engagera mig. Det är inte mitt bord heller.
– Jag trodde att det skulle bli annorlunda efter Lissabon när jag vann inomhus-VM (2001), men det hände inget då. Sen hoppades jag efter Birmingham när jag vann andra gången, men insåg att nej, det blir inget.

– Jag tror inget förrän jag har det på ett signerat papper, säger Holm, som förutom ett mindre samarbete med dryckesföretaget Pro Viva, har samma fyra sponsorer i dag som han haft under i stort sett hela sin karriär.
Han håller ändå fast vid det positiva:
– Det går runt och jag lever ett bra liv.

Stefans pappa och tränare blir desto mer upprörd när sonens PR-status kommer på tal.
– Stefan borde ha mycket mer sponsorer, han är verbal, begåvad och utåtriktad. Det är konstigt, och jag kan inte förstå det, säger Johnny Holm.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.

Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.