Av kärlek ger han sin klubb 10 miljoner

Leif Danielsson har visioner om hur man ska gå vidare, men det sparar han till senare. - Man måste gjuta grunden innan man börjar med huset, säger han och påpekar att ekonomi och organisation måste klaras först. Det sportsliga är nästa steg, säger Leif Danielsson, finansmannen som ger hockeyklubben Björklöven 10 miljoner kronor.
A-lagsverksamheten ska bolagiseras och Leif Danielsson är den person som gör det möjligt. Han tar 10 miljoner ur egen ficka och ger klubben. - Jag gör inte det här i något vinstintresse utan av kärlek till Umeå, ishockey och Björklöven, säger Leif Danielsson.

Han är Mr X som tidigare också bidragit med stora belopp, men då velat vara anonym. Men nu träder han fram, entreprenören, företagaren och riskkapitalisten som är född och uppvuxen i Umeå. Han har staden som bas och bostadsort, men ett arbete som han tar honom runt hela världen.

Efter tekniskt gymnasium och universitetsstudier ibland annat juridik inledde han karriären med att  jobba med att serva tvättmaskiner och storköksutrustning. Han har skapat ett imperium med fastigheter, företaget Realia, investeringar i IT, bredband, dataspelsföretaget Daydream, poker och vadslagningssystem, riskkapitalsatsningar och en hel del andra verksamheter.
Totalt med en omsättning på 11,1 miljarder

- Vi befinner oss på flera kontinenter och jag reser väldigt mycket men just nu är jag hemma mer än vanligt. Då vill jag också passa på att göra något för Björklöven som ligger mig väldigt varmt om hjärtat, säger Leif Danielsson i Västerbottens-Kuriren.

Han ingick i Björklövens styrelse i några år och har ett starkt engagemang i klubben. Därför har han längre funderat på hur han skulle kunna hjälpa föreningen ur den rådande ekonomiska krisen.
- Jag vill en gång för alla ge Björklöven en chans att utvecklas till den livskraftiga och blomstrande förening de flesta umebor vill att den ska vara, säger Leif Danielsson.

Han betonar vikten av att föreningen tar ett samhällsansvar mot ungdomar, mot medlemmar och mot supporters.
- Jag tror att Björklöven är Umeås mest kända varumärke och jag vet att det är något folk talar positivt om var man än träffar dem i världen, säger Leif Danielsson. Jag vill att det varumärket vårdas och jag ser gärna att aktien blir något av en folkaktie där företaget har många små ägare.

Leif Danielsson vill vara stolt över klubben och tycker att många flera i Umeå borde inse värdet av Björklöven.
- Jag hoppas att det finns många andra som vill bidra efter bästa förmåga, säger han vidare. Umeå behöver ett ishockeylag att samlas runt och vara stolta över.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja