Ny huvudsponsor för damfotbollen
Folksam har tecknat ett utökat samarbetsavtal med Svenska Fotbollförbundet. Uppgörelsen sträcker sig fram till och med 2010 och satsningen riktas mot svensk dam- och flickfotboll. Det har UInte framkommit hur mycket avtalet är värt.
Folksam blir officiell partner till damlandslaget och huvudsponsor av Damallsvenskan. Folksam får bland annat rättigheterna till reklam på samtliga damallsvenska lags match- och träningströjor samt på arenorna. Dessutom startas ett gemensamt projekt med målet att förebygga knäskador hos unga fotbollstjejer.
– Som idrottens försäkringsbolag känns satsningen på dam- och flickfotboll viktig för Folksam. Fotbollen engagerar och aktiverar många människor, och det ligger i tiden att damfotbollen uppmärksammas än mer än tidigare, säger Mats Andersson, sponsringsansvarig hos Folksam.
På Svenska Fotbollförbundet ser man Folksam som en långsiktig och naturlig samarbetspartner.
– Det är glädjande att Folksam valt att ytterligare utöka samarbetet med svensk fotboll och att damfotbollen får en stark och engagerad samarbetspartner genom Folksams satsning, säger Jan Larsson, marknadschef, Svenska Fotbollförbundet.
Hos Elitföreningen Damfotboll, som är damelitklubbarnas intresseorganisation, gläds man åt Folksams satsning på Damallsvenskan.
– Det är oerhört värdefullt att Damallsvenskan nu fått en huvudsponsor. Att Folksam genom sin satsning visar att de ser marknadsvärdet i damfotbollen kan förhoppningsvis bana väg för fler aktörer, menar EFD:s ordförande Susanne Erlandsson.
1,6 miljoner idrottsaktiva är försäkrade genom Folksams samarbete med idrottsförbunden. Det första avtalet med idrottsrörelsen tecknades 1936. Samarbetet med Riksidrottsförbundet, dess distriktsförbund och specialidrotter är ryggraden i Folksams samarbete med idrottssverige.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















