ÅF drabbas också
- Frustrerande, alla inställda tävlingar är ett bakslag, säger managern Daniel Wessfeldt till TT.
Hennes besked ska betraktas som en ren säkerhetsåtgärd, enligt tränaren Karin Torneklint:
- Egentligen är det bra med Sanna, hon har inte blivit sämre på något vis. Men hon är inte smärtfri än och då tycker vi att det är bättre att lägga fokus på träningen eftersom hon ligger efter. Det vore onödigt att riskera något på samma vis som i Oslo.
Endast DN Galan
Den enda starten hon gör inför OS är i DN Galan på Stockholms Stadion den 22 juli.
"Jag besväras fortfarande av ett ömmande smalben när jag springer häck. Som det känns nu så är det klokaste beslutet att fortsätta träningen utan inslag av tuff häcklöpning", säger hon i ett pressmeddelande.
"I stället kommer jag nu att ställa in mig på DN-galan den 22 juli då jag hoppas kunna vara bättre förberedd för ett häcklopp och därmed öka chanserna för en lyckad OS-start".
ÅF på Stadion
På Stadion får Ångpanneföreningen möjlighet att associeras fullt ut med sin stjärna. Men vid tävlingarna i Rom och Paris mister ÅF den lyskraft som det var tänkt att bli – dels som titelsponsor till Golden League och dels som sponsor till Sanna Kallur själv.
Hittills har hon bara kunnat göra en start i Golden League och det var vid premiären. Sedan har skador förstört säsongen. Värken i smalbenet är för påtaglig för att hon ska riskera något inför OS.
Daniel Wessfeldt är är Sanna Kallus manager och säger:
- Hade tävlingen i Rom varit OS hade hon säkert varit med, säger han till TT.
Även Christian Olsson har tagit beslutet att avstå tävlande för närvarande. Mycket talar för att även han avvaktar fram till DN Galan.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















