Zlatans val - Nike eller Adidas?

Lust och vilja styr. Pengarna påverkar starkt. Frågan är hur mycket sponsorn bestämmer. I dag är Zlatan Ibrahimovic en av Nikes viktigaste stjärnspelare. Nike som också har avtal med Inter och Juventus – liksom Manchester United och Barcelona…

Kan Zlatan Ibrahimovic spela i en Adidasklubb? När han nu funderar på ett klubbyte är det många faktorer som påverkar hans slutliga val. Inte minst det varumärke han tillhör.

Nike och Adidas är giganterna bland världens sportvarumärken. Båda skriver kontrakt med både klubbar och spelare för att synas inför i framför allt tv och vid matcher.

- Att knyta till sig världsstjärnor som ambassadörer för vårt märke är jätteviktigt. Att framgångsrika stjärnor väljer att spela i våra produkter visar att det är en bra produkt, säger Emma Stjernlöf, pr-ansvarig för Adidas i Norden, till Sydsvenska Dagbladet.

- Utan att gå in på enskilda kontrakt ska spelarna vara med i events, marknadsaktiviteter och kampanjer. Vi försöker aktivera stjärnorna på olika sätt.

Det finns Adidasspelare som tillhör Nikeklubbar, eller vice versa. Leo Messi värvades av Adidas 2007 som en stjärna i Barcelona som sponsras av Nike. Didier Drogba (Nike), Fernando Torres (Nike) tillhör Adidasklubbar.

Nå hur mycket påverkas Zlatan av att han i dag tillhör Nike? ”Det är ju spelarna själva som i slutändan avgör var de vill spela, men någonstans kan det vara en faktor i vissa fall. Det är klart att vi föredrar att våra individuellt sponsrade spelare spelar i Adidasklubbar”, säger Emma Stjernlöf till Sydsvenskan.

Nike och Adidas har delat upp idrottsvärlden. Just Adidas spenderade 391 miljoner dollar under 2008 och var störst i världen inom idrottssponsring enligt amerikanska Sportspro.
231 miljoner dollar betalar Nike för sporträttigheter.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.