Till salu: En dag med systrarna Kallur

Sponsring tycks inte ha några begränsningar. DN Galan satsar synnerligen annorlunda med en auktion och chansen att erövra en dag med systrarna Kallur. Tidigare har andra friidrottare varit aktuella för budgivning.

Onekligen är det innovativt och tankeväckandet när DN Galan startar auktionsverksamhet. Satsningen tillsammans med Tradera är banbrytande.

Systrarna Kallur är sist ut i en serie auktioner inför DN Galan där pengarna går oavkortat till ungdomsidrotten. Tidigare har friidrottsstjärnorna Yannick Tregaro Magnus Andersson, Musse Mustafa Mohamed, och Stefan Holm auktionerats ut. Intäkterna från auktionerna går direkt till Stadionklubbarnas ungdomsverksamhet, vilket är en sammanslutning av tolvfriidrottsklubbar och är den förening som arrangerar DN Galan.

Den som vinner auktionen får helt och hållet bestämma vad dagen ska innehålla. Om någon vill lära sig springa häcklöpning eller hellre utmana systrarna i femkamp på Gröna Lund är helt upp till budgivaren.

Det är fritt att låta Susanna och Jenny Kallur hålla ett inspirerande föredrag om hur man fokuserar på att nå sina mål? Vinnaren kan också låta systrarna coacha friidrottsklubbens kommande stjärnor eller eleverna på den lokala skolan. Möjligheterna är stora, och fantasin sätter gränserna för en garanterat minnesvärd dag.

Det exakta innehåll/upplägg i dagen diskuteras mellan den vinnande budgivaren och Systrarna Kallur. Tidpunkt för genomförande är anpassningsbart utifrån önskemål från den vinnande budgivaren i kombination med systrarnas tränings- och tävlingsscheman.

Christian Bergenstråhle (inte verifierad)

tors, 2009-07-16 13:22

1. Inte DN Galan som ligger bakom

För att förtydliga är det Dagens Nyheter och Fortum som i samarbete med Tradera ligger bakom auktionerna. Detta är bägge företagens aktivering av sina sponsorskap. Det är dock korrekt att alla intäkter från auktionerna går till Stadionklubbarna som är de som arrangerar DN Galan.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.