Stena-bolagen enades i ett projekt

Stena gjorde vad många större företag har problem med. Man lyckades samla alla Stenabolag i ett gemensamt projekt, något som aldrig hade skett tidigare. Resultatet blev att seglingstävlingen Stena Match Cup Sweden växte och nu omsätter 20 miljoner kronor.

Vidden av tävlingen beskrivs allra bäst av de här siffrorna för årets tävling:

Medievärde: 290 miljoner kronor (94,6 mkr 2009 kronor)
Medievärde i Sverige: drygt 35 miljoner kronor
Omsättning: 20 miljoner kronor
Sponsorer: 55
Besökare: 115 000
Organisation: 175 personer

Testade först ett år

Efter ett inledande år som sponsor bestämde Stena Sfären för att bli en långsiktig och aktiv partner till Stena Match Cup Sweden.

- Vi har redan fått oväntat bra utväxling från evenemanget och känner att det här är helt rätt forum för oss, att samla alla bolag i ett gemensamt projekt, konstaterar Ulf Ryder, VD Stena Bulk.

Våren och sommaren blev en hektisk period för Stena. Som nybliven Titelsponsor till Stena Match Cup Sweden i slutet av april var tiden knapp att skapa synergier med evenemanget. Målet var att samla alla Stenabolag i ett gemensamt projekt, något som aldrig gjorts tidigare.

"Otroligt bra internationellt"

- Trots kort tid för planering är vi väldigt nöjda med vårt första år. Det var helt klart värt vår ansträngning. Evenemanget fick ett bra lyft 2010 och en otrolig skjuts i internationell spridning. Medievärdet tredubblades från ifjol tack vare det, vilket vi är väldigt glada för, fortsätter Ulf Ryder.

Kollegan Gunnar Blomdahl, VD Stena Line fortsätter:

- Vatten, vind och miljö ligger oss varmt om hjärtat och det är vad seglingsveckan verkligen handlar om, vilket gör att kopplingen till våra verksamheter känns naturlig.

Stena förespråkar långsiktighet i allt man gör och samarbetet med Stena Match Cup Sweden är inte annorlunda.

- Match Cup Sweden är ett utmärkt tillfälle att nå ut och visa allt vi kan inom återvinning och miljö, så det fortsätter vi med. Nu ser vi fram emot att få vara en aktiv partner till evenemanget och se det utvecklas som ett av de mest attraktiva seglingsevenemangen i världen, säger Anders Jansson, koncernchef Stena Metall.

En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.

Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.

 Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.

Idrottens Affärer har skrivit det tidigare och vi gör det ännu en gång; 

Det är förvånansvärt och det svenska förbundet, SvFF och svensk elitboll, SEF, fortsätter att se genom fingrar vid ordningsstörningar på svenska elitläktare. Där UEFA vidtar kraftfulla disciplinära åtgärder gör svensk fotboll – ingenting.

UEFA har inte hört talas om den svenska exkluderingsprincipen, att eventuella påföljder sker på individnivå. UEFA letar inte enskilda sabotörer eller pyroteknik kramare – de straffar hela klubben med kraftfulla böter. Punkt slut – betala annars stoppas du från Europa-spel.

Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.