Ny miljonsmäll för mästarklubben

Problemen för bandyns mästarklubb Sandviken fortsätter. Nu vill en av huvudsponsorerna, Fortress Axalux med sin starke kraft Marco Engborg, dra sig ur ett samarbete. Han har betalat spelarlöner för flera miljoner de senaste åren.

Enbart under den senaste vintern stod Fortress Axalux och Marco Engborg för 1,4 miljoner kronor enligt ett sponsoravtal.

"Uppe i styrelsen"

Marco Engborg, som i dag säger att han är säljare och inte längre vd i företaget, är avvaktande när nyheten har blivit känd.

- Alla i företaget har ju inte ett lika stort bandyintresse som jag. Men jag hoppas du förstår att jag inte kan prata med dig om hur vi tänker kring framtiden med SAIK, svarar Engborg när Arbetarbladet får tag på honom.

- Det här var en fråga som togs upp i företagets styrelse för ungefär två månader sedan. Det är under förhandling för tillfället.

Ett besked dröjer

Marco Engborg medger ändå:

- Det lutar faktiskt åt att det inte blir något samarbete med SAIK i framtiden, något som vi också har meddelat klubben om. Men inget beslut är fattat.

Ett slutligt besked måste klubben få, och i nuvarande läge fördrar ordförande Lars-Olof Skoog att inte ge några kommentarer.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja