VW satsar miljoner på andra hästkrafter
Till hösten kommer de svenska hoppryttarna att få en ny Grand Prix-serie med riktigt stora prispengar att rida om.
Final i Flyinge
Det blir tre deltävlingar och final, där segraren får en prischeck på 200 000 kronor, tvåan 100 000 kronor och trean 75 000 kronor. Totalt innebär Volkswagen Grand Prix att ryttarna har 1 265 000 kronor att rida om varje år.
Finalen arrangeras mitt i veckan och till skånska Flyinge med sin närhet till kontinenten. Det gör det möjligt för våra internationella toppryttare att vara med. De fem högst rankade svenska ryttarna på Rolex Rankings är direktkvalade till finalen.
- Det är inte så ofta jag får chansen att möta alla de svenska toppryttarna på en och samma gång, så bara det är en anledning att komma hem till finalen, säger världsettan Rolf-Göran Bengtsson.
Växlar upp satsningen
Volkswagen utökar sitt engagemang i ridsporten efter ett halvår där parterna har känt på varandra och nu funnit att det går att utveckal samarbetet betydligt.
Volkswagen tillkännagav sin hästsatsning för några månader sedan, men nu står det klart att man växlar upp insatsen.
Samarbetet med ridsportförbundet ska inte bara innebära att Volkswagen hjälper till att lösa förbundets transportbehov genom att tillhandahålla ett antal person- och transportbilar, varav merparten är fyrhjulsdrivna.
Fyrhjulsdrivna vägvinnande
Nu går VW in med stora pengar och gör en Grand Prix-satsningen möjlig. Goda erfarenheter från Stockholm International Horse Show innebär att VW ser affärsmöjligheter via hästfolket.
Exponeringen av VW-bilar vid evenemanget i Globen gav bra utdelning och företaget vill därför ta nästa steg.
- Många som är aktiva inom ridsporten har behov av fyrhjulsdrivna bilar och där har vi idag en mycket stark ställning på marknaden, säger Sten Forsberg, chef för Volkswagen Sverige.
- Stockholm International Horse Show är den internationella tävling i världen som delar ut flest bilar i priser och de internationella ryttarna står i kö för att komma hit. Nu kan vi leverera en kvalitetsbil utöver det vanliga och dessutom fler än tidigare, säger Ulf Rosengren, ordförande Stockholm International Horse Show.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















