VW lockar med vinnarbilar – till alla...
Volkswagen har insett det enda raka – en bil i vardera kategori, dam- respektive herrklassen i huvudloppet och så en bil i Tjejvasan.
Krävs vinst och rekordfart
Alla torde bli nöjda, men förutsättningen är att man vinner och åker rekordfort så det är inte bara att hämta ut nycklarna.
- Fjolåret var en bra erfarenhet för oss och därför vill vi nu ge chansen att belöna upp till tre vinnare, säger Annika Stenlund, marknadschef för Volkswagen Sverige.
Norskan Vibeke Skofterud vann i fjol damklassen på rekordtid och plötsligt stod arrangörer och sponsorn inför faktum. Det fanns ju ingen bil reserverad eftersom det hette att snabbast i Vasaloppet respektive Tjejvasan var vad som gällde.
- Vi tänkte om och beslutade att ge även henne en bil.
Bygger bilhall
Skofterud blev nöjd och från ansvarigt håll drog man lärdom.
Volkswagen har sedan några år tillbaka blivit en stor sponsor av Vasaloppet. Företaget bygger bilhall inne i det stora mässtältet och håller dessutom med ett antal arrangörsbilar.
Initiativet med vinnarbilar gav ytterligare uppmärksamhet. Som i fjol när Jörgen Brink gick i mål på rekordtid och som extra belöning fick en ny bil. Och så småningom kunde också Vibeke Skofterud lämna Mora i en ny bil.
Det är alltså rekordfart som gäller, fram till dess att eventuella vinnare får sin bil. Nya Golf 4Motion TDI 105 Masters hägrar.
Nytt Vasaloppsmuséum
Apropå Mora och alla kommande aktiviteter – nu är nya Vasaloppsmuseet invigt.
Mora-Nisses döttrar, Karin och Marianne, klippte invigningsbandet i Vasaloppets Hus och på plats fanns bland andra Staffan Larsson, Vasaloppssegrare 1999, samt särskilt inbjudna representanter från föreningarna och organisationen bakom Vasaloppet.
- Vår ambition har varit att skapa en levande utställning som engagerar besökarna. Syftet är att fler ska få ta del av Vasaloppets långa historia och hur vi idag blivit en arena för aktiviteter året runt, säger Anders Selling, vd vid Vasaloppet
Skidsimulator för besökarna
Utställningarna består bland annat av Mora-Nisses egna klippböcker, ett TV-arkiv och en skidsimulator där besökaren kan prova att ta sig genom den klassiska målgången i Mora.
En av attraktionerna är en interaktiv stakmaskin där besökarna kan tävla i stakning mot varandra eller mot tidigare Vasaloppsvinnare på upploppet i Mora.
I utformningen av nya museet har Vasaloppet tagit hjälp av företaget Transpond i Stockholm som är specialiserade på konstruktion av utställningar och museer. Företaget ligger har bland annat skapat miljöer på Tekniska Museet och Nobel Museet.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.




















