Nytt mångmiljonklipp av innebandyn

Svensk innebandy har medvind, en rejäl sådan. Till det tidigare avtalet med Försvaret som gav 11 miljoner kronor är det nu klart att Svenska Spel satsar 16,5 miljoner.
En satsning mot breddverksamheten inom innebandyn betonas i uppgörelsen, men i lika hög grad finns VM-slutspelet i Göteborg i december nästa år. Foto: Fredrik Sandberg, TT Nyheter

 

I 19 år har Svenska Spel varit huvudsponsor till innebandyn och nu fortsätter samarbetet i tre år till.

- Vi vill ge större möjligheter för barn och ungdomar som vill spela innebandy. Det kan handla om talangutveckling, rekryteringsinsatser eller ledarprojekt, fortsätter Johan Lindvall, varumärkeschef på Svenska Spel.

Men visst sneglar man mot VM

Bolaget blir därmed fortsatt huvudsponsor till innebandyn  för såväl klubblagen som landslagen men med ett mer uttalat engagemang i frågor runt barn- och ungdomssatsningarna:

Sett till antalet utövare är innebandyn störst i landet med 120 000 licensierade spelare och är dessutom näst efter fotbollen den största lagsporten i landet. 

- Det är viktigt att barn och ungdomar får möjligheten att utöva innebandy på sina villkor, säger Svensk Innebandys generalsekreterare Göran Harnesk.

Ger andra förbund en kamp

Förbundet gör sig allt mera gällande på sponsormarknaden mot konkurrerande förbund och det är bevisligen så att Göran Harnesk och övriga i ledningen har framgång i uppvaktningen av sponsorer.

I oktober i fjol tecknade Svenska Innebandyförbundet och Försvarsmakten ett av de största sponsoravtalen i innebandyns historia. Avtalet innebär att

Försvarsmakten investerar inte mindre än 11 miljoner kronor och fortsätter som huvudsponsor över VM 2014.

Ett bra TV-avtal

I maj lyckades också innebandyförbundet att komma överens med TV4 att bli en partner till VM 2014 i Göteborg. Det innebär inte bara att TV sänder rekordmånga matcher utan också förser omvärlden med bilder.

TV4 har sedan flera år tillbaka satsat på innebandy. Nu tar man ett steg till och ansvarar för TV-produktionen från innebandy-VM för herrar i Göteborg i december 2014.

TV4 blir så kallad host broadcaster och därmed är 15 VM-matcher helt klara att sändas: Sveriges samtliga gruppmatcher, alla kvarts- och semifinaler, samt brons- och finalmatchen. Minst sex av dessa matcher kommer att direktsändas i Sverige (i TV4 Sport och TV4).

VM-slutspelet med 16 deltagande nationer kommer att spelas den 5-14 december 2014 i Göteborg.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu  fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de  Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme  

_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen