Volvos annorlunda sponsring via leasing
Det är en annorlunda satsning, men en modell som Stefan Lindeberg, SOK:s ordförande, hyllar.
- Vi har haft ett partnerskap med Volvo i många år. De har hjälpt oss med bilar och transporter vid i synnerhet olympiska spel och det har betytt mycket.
"Sponsringen ett steg till"
- Nu tog vi samarbetet ett steg längre. Det ville båda vi och Volvo. Och vi hittade ett koncept som ger båda parter mera utbyte.
Ett antal Volvomodeller erbjuds såväl talanger, toppolympier och före detta olympier och de kan via förmånliga leasingkontrakt få möjlighet att ha en ny bil.
Tillägget i det här avtalet är den kick-back som numera ingår. För varje bil som hyrs så får SOK 10 000 kronor som går direkt till SOK:s Topp- och talangprogram. Och Lindeberg räknar med just 130 modeller i första skedet.
Skrev avtal
- En säker och bekväm billösning för olympierna som samtidigt ger ett bidrag från Volvo till fler talanger för kommande OS-framgångar.
- Det här är en vinn-vinn-modell och vi strävar efter att nå fler liknande avtal på andra områden.
Stefan Lindeberg besökte Göteborg och Marstrand i samband med Stena Cup och segling och signerade avtalet med Kristian Elvefors, försäljningsdirektör på Volvo Personbilar Sverige.
Mest lästa just nu
När pingislivet kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.
Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga en ny intenationell pingisarena i Småland.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.
–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.