Nytt klubbnamn och ny sponsor

Att sälja klubbnamnet har sina fördelar – och nackdelar. Det har man blivit väl medvetna om i Luleå. Mästarklubben Northland finns inte längre, däremot Luleå Basket.
Britta Stoltz Lundström från Luleå Basket och Jan Erik Höjvall, vd på Rikshem, intygade hur överens de var om samarbetet fem år framåt.

 

Efter fyra år av samarbete blev det ett abrupt slut när företaget Nordhland gick i konkurs. 

Mästarklubben kände hur marken vibrerade och frågetecken staplades.

Aldrig aktuell att sälja namnet igen

Nu har allt klarnat. Luleå Basket återuppstår och kan på kuppen presentera en ny huvudsponsor i Rikshem som har skrivit på ett femårsavtal för att kunna etablera verksamhet i norr. 

- Vi har egentligen aldrig diskuterat att sälja namnet till någon den här gången, sa ordföranden Britta Stoltz Lundström vid en presskonferens.

I Sverige finns ingen lyckad tradition av företagsnamn i stället för traditionella klubbnamn.

Ville ha med Luleå i namnet

- Däremot är det många av våra partners som har velat att vi använder Luleå i vårt klubbnamn.

Rikshem Basket kommer att ha en aktiv roll i klubben.

- Vi brukar inte sponsra elitlag men nu vill vi satsa långsiktigt, sa Jan Erik Höjvall, vd på Rikshem. 

Hur stora pengar det handlar om ville varken han eller någon representant i klubben tala om.

Basketentusiasterna ska nu samlas runt ett nytt klubbmärke, med en lappkåta. 

SM-guldet i basket har två år i rad hamnat i Luleå och som klubben nu förstärker finns det klara möjligheter till en fortsättning.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.