Många hockeymiljoner försvann
Lennart Käll, vd vid Svenska Spel, lät meddela att förhandlingarna med SHL hade strandat.
Pengar som försvann
SHL centralt valde att kliva av avtalet och även lämna Gräsroten, där medlemmar eller andra anhängare kan gynna sin favoritklubb när de spelar hos Svenska Spel.
Den vägen fick ishockeyn totalt 11 034 288 kr under 2014.
Per SHL-klubb innebar det:
Brynäs IF 941 682 kr
Djurgårdens IF 627 317 kr
Frölunda HC 429 448 kr
Färjestads BK 365 677 kr
HV 71 277 886 kr
Karlskrona HK 88 232 kr
Linköping HC 121 190 kr
Luleå HF 449 471 kr
IF Malmö Redhawks 163 172 kr
Modo HK 574 442 kr
Rögle BK 238 423 kr
Skellefteå AIK Hockeyklubb 453 072 kr
Växjö Lakers HC 130 827 kr
Örebro HK 115 437 kr
Men nu är det samarbetet avslutat och SHL deltar inte i Gräsroten och har heller inte något annat kontrakt med Svenska Spel. Konsekvensen är at varje elitserieklubb går miste om 2 miljoner kronor per år.
Förbundet och allsvenskan gynnas
Men Svenska Spel har skrivit ett sex-årigt avtal med Svenska Ishockeyförbundet och nu finns också en överenskommelse med Hockeyallsvenskan.
Den uppgörelse är värd 48 miljoner kronor under sex år och sammanräknat har de två avtalen utökats med 36 miljoner kronor.
Medan SHL inte får ett öre...
- Svenska Spel har varit svensk ishockeys huvudsponsor i drygt 20 år och har en betydande roll i utvecklingen av svensk ishockey. Med kombinationen av stöd till elit och bredd inom ramen för våra samarbeten med Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskan fortsätter vi nu ge rätt förutsättningar att ta hockeyn ytterligare steg framåt, säger Lennart Käll, vd på Svenska Spel, i pressmeddelandet.
- Det här är är en helt avgörande pusselbit i vår satsning på att utveckla ligan, säger Stephan Guiance VD för Hockeyallsvenskan.
Avtalet innebär ett årligt tillskott på 8 miljoner kronor – med möjlighet till en bonus på 0,5 miljoner kronor per år – till Hockeyallsvenskan, vilket kan jämföras med befintligt avtal som ger 7 miljoner kronor årligen. Avtalsperioden sträcker sig fram till den 30 juni 2021.
Mest lästa just nu
Djurgårdens äventyr i fotbollens Conference League lämnade ett netto på 150 miljoner kronor, och fyller på Djurgårdens kassa rejält. Vid årsskiftet 2024-2025 hade föreningen ett eget kapital på 364 miljoner kronor, vilket är en rekordsiffra.
Stora spelarförsäljningar och sportchefen Bosse Andersson strategi att köpa billigt och sälja dyrt har varit framgångsrikt. Totalt gjorde Djurgården en nettovinst på 139 miljoner i spelarförsäljningar, bland de som lämnade fanns Lucas Bergwall, Samuel Dahl och Jacob Widell Zetterström.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.