Ger 10 miljoner till integration

Finansmannen Svante Elfving gör en storsatsning på fotboll och integration. Han upplåter 10 miljoner kronor via sin egen nybildade stiftelse Sverige United.
Svante Elfving är via stiftelsen Sweden United mån om eldsjälarna i svensk idrott. Foto: Fredrik Sandberg, TT

 

Svante Elfving vill stötta landets eldsjälar med totalt 10 miljoner kronor de kommande åren.

- Vi hoppas ge dem kraft till sitt viktiga arbete, säger Svante Elfving som är ordförande och initiativtagare till stiftelsen som är helt obunden. 

Nytta för samhället

Han är övertygad om att de tusentals vänskapsband som knyts mellan nyanlända och etablerade svenskar gynnar hela samhället och vill därför bidra.

- Vi vill uppmuntra fler möten av det slaget och därför drar vi nu igång en av fotbollens tyngsta satsningar hittills. 

Han har själv ett förflutet som fotbollsspelare hemma i Brämhults IK i Västergötland. 

- Men jag var inte så framgångsrik. Spelade som defensiv mittfältare. Jag var inte tillräckligt bra för att vara back och inte tillräckligt snabb, så det var det som blev kvar, som han har uttryckt det.

Finanserade Anders återkomst

Han återvände till hembygden och blev styrelseledamot 2006 i Elfsborg. 

- Det roligaste han gjort. 

I dag är han en av åtta delägare i Brummer & Partners som grundades av finansmannen Patrik Brummer 1995. Ett företag med flera gyllene år. Som 2014 när hedgefondförvaltaren redovisade en vinst före skatt på drygt 906 miljoner kronor.

Svante Elfving har också varit en finansiär i Elfsborg. Tillsammans med Per Josefsson lånade han ut nära 15 miljoner till klubben när Anders Svensson och Mathias Svensson värvades hem från England. 

Stötta gräsrötterna

Nu vill Svante Elfving åter engagera sig inom idrotten.

Meningen i Sverige United är att stötta gräsrötter och föreningar i arbetet för mångfald och inkludering.

- Pengarna ska gå till två huvudområden. Via vår hemsida sverigeunited.se ska människor kunna ansöka om bidrag för att förverkliga sina fotbollsprojekt med koppling till integration. Om föreningar och gräsrötter har bra idéer kan vi ge ett handtag.

- Det andra fokusområdet är stipendier. Vi vill att fotbollens eldsjälar ska få den uppskattning de verkligen förtjänar och där hoppas vi att vår satsning ska hjälpa till. 

Årlig gala

- Det blir en årligt återkommande galakväll där stipendiaterna får ta emot sina priser, tre stipendier på stegrande ekonomiska nivåer. Vår målsättning är att göra den tillställningen till en höjdpunkt på fotbollsåret, säger Svante Elfving.

Stipendierna från Sverige United heter Guldhanden, Silverhanden och Bronshanden och tilldelas individer eller föreningar som gjort viktiga insatser för integration med fotbollen som verktyg. 

Juryn som utser stipendiaterna består uteslutande av välkända namn från fotbollsrörelsen, alltifrån spelare och ledare på högsta nivå till domare och journalister.

- Vi har samlat personer vi själva beundrar för deras engagemang för öppenhet och mångfald. Ihop med den prissumma vi delar ut hoppas vi att deras medverkan ska ge våra stipendier en viss tyngd inom fotbollsrörelsen. 

- Att vara en eldsjäl hör till det finaste som finns, säger Svante Elfving. 

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen