72 idrottare får 50 000 kr vardera
Totalt får 72 idrottare Riksidrottsförbundets och Svenska Spels elitidrotts-stipendium. Förutom summan på 50 000 kronor så ingår resursstöd från Riksidrottsförbundet i idrottspsykologi, idrottsmedicin, idrottsfysiologi och idrottsnutrition. Dessutom är alla elitidrottare inbjudna till ett läger under tre dagar på Bosön.
Stipendiet delas officiellt ut i samband med Idrottsgalan den 21 januari 2019.
Kravet för att söka stipendiet var att idrottare ska tävla på landslagsnivå och studera minst halvfart på universitet, högskola eller annan eftergymnasial utbildning. Svenska Spel står bakom finansieringen av elitidrottsstipendiet.
En student som fått stipendiet är Paula Juhlin som går Sport Management-programmet vid GIH. Hon tävlar sedan fem säsonger i basketklubben Alvik och har tilldelats utmärkelsen Året Lyft av Basketbollförbundets jury med motiveringen att hon bidragit till att Alvik Basket haft sin bästa säsong i Svenska Basketligan.
– Jag vill att dambasketen ska få mer uppmärksamhet och att fler spelare ska se att det är möjligt att kombinera skola med elitsatsning. Att vinna 50 000 kronor gör att vardagen underlättas med allt från träningsmöjligheter, matkostnader, att kunna träna extra mycket under sommaren och inte behöva lägga allt för mycket tid på ett extrajobb, säger Paula Juhlin.
Här är alla stipendiater:
Badminton Johanna Magnusson
Bandy Malin Persson
Baseboll Leonard Bäckström Basket Elin Ljunggren, Paula Juhlin
Parabordtennis, Emelie Endre
Bowling Anneli Blomqvist
Boxning Helena Envall
Brottning Emil Sandah, Johanna Mattsson
Budo och kampsport Muaythai Patricia AxlingFredrik Widgren
Curling Fanny Sjöberg
Cykelförbundet Hugo Forssell Joacim Nymann, Louise Jannering
Draghund nordisk stil Cajsa Grape
Dövidrottsförbundet Löpning /Otto Kingstedt
Fotboll Amanda Edgren Fotboll Elin Karlsson Fotboll Hilda Carlén
Friidrottsförbundet 800m Andreas Kramer Fabian Delryd Kula Fanny Roos
FäktningEmelie Mumm
Golf Frida Kinhult Tim Widing Gymnastik
Lina Sjöberg William Broman
Handboll Mathilda Lundström Thea Stankiewicz
Innebandy Amanda Delgado Johansson
Ishockey Emmy Alasalmi Lisa Elin Lundberg
Judo Victor Busch
Kano tMartin Nathell Erik Holmer
Karate Kumite William Engman Klättert
LeadHannes Puman Konståkning Synchro Gabriella Josefsson
Speedway Christoffer Selvin
OrienteringEmil Svensk arolin Ohlsson Lina Strand Orientering Sara Hagström
Parasport Viktoria Zebastian Modin
Ridsport Markus Clasen
Rodd Lovisa Wallin Rugby Philip Murphy
Segling Fritiof Hedström Simning Ellen Olsson Ellen Ek
Simning Jessica Eriksson, Lina Watz
Skateboardförbundet Skateboardslalom Viking Hadestrand
Skidor Moa Lundgren Skidförbundet Alexandra Edebo Alpint Lin Ivarsson Olle Collberg
Skidskytte Peppe Torstein Stenersen
Skridskor Magdalena "Bricken" Nordahl
Skyttesport Anders Henricsson Skyttesport Michaela Arvidsson
Styrkelyft Erik Gunhamn Styrkelyft, Matilda Vilmar
Taekwondoförbundet ITF Taekwon-do Isabelle Schander
Tyngdlyftning Anna Fomina
Vattenskid- Wakeboard Caroline Djupsjö
Volleyboll Diana Lundvall
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar