I nattmörkret bestämde sig Peter

Kopparbergs Bryggeri och Åbytravet har slutit ett treårigt partneravtal där Kopparbergs populära varumärke Sofiero blir huvudsponsor till världens största travlopp över 3 140 meter voltstart, Åby Stora Pris.

Bakom varumärket Kopparberg står Peter Bronsman, 57 år, som är ägare och en välkänd profil i Göteborg. Han är också mannen bakom damfotbollslaget Göteborgs FC som han har gett finansiell kraft under flera år.

Det är en man med en synnerligen sällsynt historia bakom sin karriär och sitt liv.

Peter Bronsman, mannen bakom Kopparberg och Göteborgs FC, men också en sällsynt upplevelse.

Dagens framgångsrike företagsledare och innehavare av ett miljardföretag var en gång sjöman på ett containerfartyg. Där hade hans liv kunnat sluta.

Han föll nämligen över bord, när han skulle slänga några säckar med papper över båtrelingen, och hamnade i Indiska Oceanen – mitt i natten och såg det 220 meter långa fartyget försvinna bort.

En vändpunkt

I intervjuer i tidningen GP och tidningen Entreprenör har han berättat om hur han kände sig totalt hjälplös och var övertygad om att hans sista stund var nära. 

Men timmarna i det mörka vattnet innebar en vändpunkt i hans liv.

När han kände sig som mest utelämnad såg han något som kom allt närmare.

– Jag var övertygad om att det var en haj, har han berättat, då väl medveten om att fartyget var nånstans i farvattnet mellan Hong Kong och Taiwan.

Men det var ingen haj, utan en av säckarna som han själv hade kastat överbord. Med hjälp av den säcken lyckades han hålla sig flytande tills fartyget mirakulöst nog hittade honom flera timmar senare.

Fartyget kom tillbaka

En kollega hade slagit larm och slängt i en flytande lysboj vid den plats där Bronsman försvann. Så han kunde se hur fartyget återvände. 

– De kom tillbaka och såg lysbojen – men inte mig. Jag skrek för mitt liv och fick senare höra att de var på väg att ge upp, att de var på väg därifrån, när en i besättningen hörde mina förtvivlade skrik. Jag var helt slut, de fick upp mig i allra sista stund. Då hade det gått flera timmar sedan jag föll i, har han berättat.

Hans liv blev aldrig detsamma. Peter Bronsman bestämde sig för att få något ordentligt uträttat.

Och han saknade inte affärsidéer. 

Tillsammans med sin bror började han importera öl till Sverige från exotiska platser som han hade besökt under åren på sjön. Resultatet i dag – Kopparbergs Bryggeri, som han och brodern Dan-Anders köpte 1963, och sedan utvecklade till ett öl- och ciderimperium med en omsättning om ett par miljarder.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På måndagsförmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige redo att för det första träningspasset väl påplats, och det skedde i välande temperatur. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn

Tll saken hör att de de borpå skitftande platser. Den norskatruppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen